​​

İşlem​

 • Hangi döviz çiftlerinde işlem yapabilirim?

  Döviz piyasalarında en fazla işlem gören 33 döviz çiftinde işlem yapabilirsiniz.

  Bunnlar;

  AUDUSD,EURGBP,EURTRY,EURJPY,EURUSD,GBPTRY,GBPUSD,USDCAD,USDCHF,USDDKK,USDJPY,USDTRY

  CHFTRY,DKKTRY,EURCHF,EURDKK,EURNOK,EURSEK,JPYTRY,NOKTRY,SARTRY,SEKTRY,USDKWD,USDNOK,USDRUB,USDSAR,USDSEK,

  YAGEUR,YAGUSD,YAGTRY,YAUEUR,YAUUSD,YAUTRY.

   

  yukarıda belirtilen döviz çiftleri dışında kalan para birimlerinde işlem yapılamamaktadır.

 • "Ürün arama" listesinde belirtilmesine rağmen bazı döviz çiftlerinde işlem yapamıyorum.

  Hesabınız olmayan dövizler arasında işlem yapma imkânınız bulunmamaktadır. Örneğin; EUR, TRY ve USD hesaplarınız var ise ancak bu döviz çiftlerinde işlem yapabilirsiniz. GBPUSD döviz çiftinde işlem yapamazsınız.
 • GBP hesabım yok ama işlem yapmak istiyorum.

  GBP hesabınız yoksa ve bu hesabınızdan işlem yapmak istiyorsanız, şubenizden ya da internet bankacılığından hesap açtırmanız gerekecektir. Akabinde işlem yapabilirsiniz.
 • Döviz alım ve satım kurları arasındaki marjlar sabit değil, gün içinde değişiklik gösteriyor.

  Doğru. TFX Target fiyatlar piyasa likiditesine göre şekillenmektedir. Bu yüzden alış satış arasındaki fark sabit değildir.
 • Hesabımda bakiye yokken emir verebilir miyim?

  Evet. Hesabınıza bağlı olan döviz çiftlerine, hesabınızda bakiye olmadan da emir verebilirsiniz. Emrin gerçekleşmesi sırasında sistem, işlem karşılığı bakiyeyi kontrol edecektir. İlgili tutarı hesapta göremediği durumda işlemi yapmayacak ve emri iptal edecektir. Aksi durumda hesaplar arasında kur işlemi yapılacaktır.
 • Verdiğim emirler ne zaman iptal olur?

  Piyasa, emir seviyesine gelmiş ve sistem hesabınızda emir tutarı kadar bakiye bulamamış ise emrinizi gerçekleştirmez ve emrinizi iptal eder. Eğer emrinizi İ.E.K.G. olarak seçtiyseniz, siz iptal etmediğiniz sürece ya da iptal nedenlenlerinden biri gerçekleşmediği sürece emriniz yaşar. Son olarak G.İ.G olarak emrinizi verdiyseniz emriniz gün sonunda saat 23:50 de iptal edilir.
 • Emir iptal nedenleri nelerdir?

  - Zamana bağlı olarak iptal olması; emir girişi yapılırken İ.E.K.G. yada G.İ.G giriş yapılır. G.İ.G olarak girilen emirler saat 23:50 de iptal edilir.
  - Hesap bakiyesine bağlı olarak iptal olması; piyasa emir fiyatına gelince sistem emirin gerçekleşmesi için ilgili hesapları sorgular. Eğer işlem karşılığını hesapta bulamaz ise emiri iptal eder.
  - Piyasadaki likidite emir miktarını karşılamaz ise; piyasa fiyatları emir fiyatına geldiğinde hesapta bakiye olsa dahi emir tutarını karşılayacak kadar piyasa likiditesi yok ise emir iptal edilir.
 • Sistem emir bırakmama izin vermiyor neden olabilir?

  ​-    Emir bırakmak istediğiniz döviz çiftinde hesabınız olmayabilir.
  -    Emir seviyesi piyasa seviyesi ile aynı olabilir.
  -    Alım Emir seviyesi piyasa fiyatından daha yüksek olabilir.
  -    Satım Emir seviyesi piyasa fiyatından daha düşük  olabilir.
  -    İşlem yapmak istediğiniz döviz çiftinde fiyat bulunmuyor olabilir.

 • 10.000 USD almak istiyorum ama "Bakiye Yetersiz" uyarısı ile işlem yapamıyorum.

  ​10.000 USD alım yapabilecek kadar bakiye TRY hesabınızda bulunmamaktadır.

 • Kıymetli maden işlemlerinde 32 gr altında işlem yapamıyorum.

  ​Evet. Sistem 32 gr altına işlem yapmanıza izin vermemektedir.

 • Kıymetli maden işlemlerinde saat 23:00-01:00 arasında fiyat akışı olmuyor.

  ​Belirtilen saatler arasında Maden borsası (COMEX) kapalıdır. Bu neden ile fiyat akışında aksamalar olabilir.

 • Emir durumunda HATALI yazıyor. Anlamı nedir?

  ​Emirinizin gerçekleşmeme durumunda durum kodu HATALI olarak güncellenir. Bu aşamadan sonra emrinizin herhangi bir işlevi kalmaz ve ertesi gün listeden silinir. Emiriniz bakiye yetersizliğine, piyasa oynaklığına veya piyasa likiditesine bağlı olarak gerçekleşmeyebilir.

 • İşlem tutarlarında alt sınır var mıdır?

  ​Evet.Detaylı bilgiyi duyurular kısmından alabilirsiniz.

 • Teminatlı modülde açık pozisyonum, kapalı gözüküyor.

  ​Teminatlı modül ile, gün içinde kullanmak üzere bir kur sabitlenir. Müşteri tarafından bloke edilen bakiye (teminat), müşterinin pozisyon açması ve açık olan pozisyonlarını devam ettirmesi için sistem tarafından kullanırılır. Aksi belirtilmediği sürece işlem miktarını 10% bloke edilen tutardan kullanırılır. Örneğin; 11,000 USD müşteri tarafından bloke edilerek platforma teminat olarak bırakılmıştır. Bu teminata istinaden müşteri 100,000 USD kur sabitlemiştir. Bu durumda bloke edilen tutarın 10,000 USD bölümü kullanılmış olacak ve geriye 1,000 USD kullanılabilr teminat kalacaktır. Platform müşteri riskini de ölçmektedir. Eğer müşteri açık pozisyonu+açık pozisyon piyasa zararı bloke (teminat) tutardan daha büyük olur ise sistem teminat yetersizliğine bağlı olarak müşterinin açık pozisyonu kapatacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan teminatlar ve açık pozisyon zararlarının bloke edilen hesaptan büyük olmamasına özen göstermektir.

 • Hesaplar Penceresinde "Teminat Tamamlama" yazıyorsa ne yapmalıyım?

  ​Hesaplar penceresi, müşterilerin teminatlı modül için teminat vermesini ve açık pozisyonlarının özetini takip ettiği bir penceredir. Durum kodu olarak "Teminat Tamamlama" yazıyor olması uyarı niteliğindedir. Bu aşamada müşteri "Hesaplar" penceresi içinde bulunan "Teminat işlemleri" bölümünden teminat oranını artırabilir.