Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Piyasa Analizi

09.01.2017 - 08:16:32

Az ama güçlü verilerin açıklandığı yılın ilk haftası bu senenin çok rahat geçmeyebileceğinin habercisi gibi yorumlanabilir. 2016 yılını 3,52 seviyelerine yakın kapatan USDTRY, kötü gelen enflasyon verisine 3,55 seviyelerinde yakalanınca yukarı yönlü hareket hız kazandı. Hafta ortasında 3,60 ve 3,63 seviyeleri hızlı bir şekilde denendi ve sonrasında hafif geri çekilmeler ile 3,56 seviyelerine tekrar inen USDTRY teknik anlamda düzeltmesini yaptıktan sonra tekrar 3,62 seviyelerinin üzerine çıktı. 

 

Yaşanan terör olayları ve komşular ile yaşanan sorunlar jeopolitik anlamda yabancıları ve yerli yatırımcıları tedirgin ettiği için Türk Lirası enstrümanlarda ciddi satışlar oluştu. Bunun yansıması ile USDTRY tarihi zirvelerini test etti ve haftayı 3,64 üzerinde kapadı. Ağırlıklı ortalamaların çok üzerinde olan kur, potansiyel olarak yukarı yönlü gözüküyor. psikolojik olarak 3,70 seviyesinin deneneceğini söyleyebiliriz. 

 

 

Amerika tarım dışı verisi beklentilerin altında bir seviyede geldi. Fakat buna karşılık saatlik ücretlerdeki yükseliş Amerika ekonomisinin giderek güçlendiğini kanıtlıyor. Diğer tüm para birimleri karşısında güçlenen USD, altın karşısında değer kaybediyor. Altın 1.180 seviyelerindeki güçlü direnci kırmaya çalıştı ama bunu başaramadı. Potansiyel olarak yukarı yönlü olan altın, eğer 1.180 seviyesini kırabilir ise 1.200 ve 1.210 seviyelerine hızlı bir yükseliş gösterebilir. 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar, genel piyasa görüşüne dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir