Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Piyasa Analizi

11.01.2017 - 09:23:18

Merhaba, TL'ye spekülatif saldırılar buna bağlı, TL'deki erime devam ediyor, küresel anlamda dolar endeksinde kayda değer bir artış olmamasına rağmen, diğer ekonomilerden olumsuz ayrışma devam ediyor.  Bu ölçekte dün Merkez Bankası bir dizi önlem açıkladı;

 

  • Tüm vadelerde, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puan indirime giderek, bankaların Merkez Bankası'nda daha az döviz bulunduracak olması ile, piyasaya 1.5 milyar dolar likidite sağlamış oluyor.
  • Bankalararası para piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini yaklaşık 12 milyar TL düşürerek, TL borçlanma maliyetini yükseltmek isteyecek. Bu nasıl bir etki yapacak dersek, piyasadan TL borçlanıp dolarda uzun pozisyon almak isteyenlere TL'nin artık maliyetli bir unsur olduğunu ve o kadar kolay dolar pozisyon taşınamayacağını gösteriyor.
  • İlave olarak da piyasaları yakın izlemeye aldığını ve gerekli hallerde fiyat istikrarına yönelik adımlar atabileceğini söyledi.

 

Şu aşamada piyasadaki hareketliliğin ,dolardaki bu spekülatif yükselmenin nedeni Londra kaynaklı elektronik ortamlardaki sistematik hareketlerin olduğunu görüyoruz. Likiditenin tek yönlü olarak sağlandığı buna bağlı olarak, TL'ye dönüş tarafında likidite eksikliği ve elektronik platformlardaki algoritmik yazılımların piyasadaki normal emirleri tetiklediği ve buna bağlı piyasa dışı hareketlerin olduğunu gördük. Önümüzdeki dönemde TL' ye dönüş sayiki oluşturulabilirse yükseliş frenlenebilir diyebiliriz.  Dolarizasyon bir an önce önlenmeli.

 

İçerde cari açık verisinin iyi geldiğini görüyoruz, bir önceki veriye(-1.68 milyar) göre yüksek ama beklentiye (-2.75 milyar beklenti, gerçekleşen -2.27 milyar) göre göreceli düşük.

               

                Altın TL kaynaklı yükselişine devam ediyor önündeki tek direnç 150 seviyesi, ons 1220 seviyelerine gelirse, altın tl de 155 leri test edebilir piyasa. 150 seviyesi, kısa vadede TL'nin durumuna göre tepe noktası kabul edilebilir.

 

                Petrolde bugün ABD stokları açıklanacak olup, 50 seviyesinin altına inmeyecek şekilde 54-56 bandındaki yerini korumakta.

               

                Eurusd paritesi ise TRUMP'ın resmi başkanlık tarihine kadar 1.0530-1.0610 bandında hareketine devam edebileceği konuşuluyor ve orta kısa vadede 1.0610 seviyeleri tavan kabul eden piyasa, 1.0400 e doğru hareket etmeye hazırlanıyor gibi…