Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar.

10.01.2018 - 09:16:55

Düne dair en önemli hareket petrol üzerinde yaşandı son 5 yıllık trendine bakıldığında, 2014 yılı sonunda başlayan düşüş eğilimi 2016 yılı ortalarında yatay seyire dönmüştü. Dün ise uzun bir aradan sonra ilk defa 70 USD seviyesine yaklaştı. Bu seviyelerin kırılması ile 80 USD tekrar konuşulmaya başlanabilir.

 

Petrol'ün tetiklemesi ile Gelişem Ülke Para birimlerine olan'de satış geldi. TRY bu trendden en çok etkilenen para birimleri arasında yer alıyor. Son dönemde TRY'nin değer kazanması Tahvil piyasası tarafından destekklenmiyordu. Geri çekilmeler, alımlar ile kaşılandığı için sınırlı kaldı ve 3,70 seviyelerine kadar yaklaşmış olan kur tepki vererek ilk olarak 3,75 ve dünkü hareket ile 3,77 seviyesine kadar çıktı. Güne değer kaybnederek başlayan TRY sepet bazında da %0,31 kadar geriledi.

ABD 10 yıllıkları 2017 Mart ayından bu yana ilk defa %2,50 üzerine çıktı. Almanya 10 yıllıkları ile spread'inde çok büyük bir değişim olmadı. 2 yıllık Amerikan getirileri şu anda %1,96 seviyelerinden işlem görüyor.

TRY tahvillleri yatay seyrini koruyor . Hazine dün 13.11.2019 vadeli kağıt ihalesi düzenledi. Ortalama %13,44 getiri seviyesinden gerçekleşme oldu. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı, 2018 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden 2028 vadeli bir tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla dün Citigroup, Deutsche Bank ve HSBC'ye yetki verdi.

 

 

***Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir