Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

11.01.2018 - 09:00:33

Çarşamba günü Çin Devlet Döviz Kurumu, Çin'in ABD tahvilleri alımlarını yavaşlatma ya da durdurması önerildiğine yönelik haberin çıkması ile piyasalarda önemli dalgalanmalar yaşandı. Özellikle ABD hazinesinin 10 yıllık kağıdına uzun süreden sonra en yüksek talebin gelmesinden sonra bu haber nedeniyle değer yitiren menkul %2,59 seviyesine kadar yükseldi. Günün ilerleyen saatlerinde Çin kurum innternet sitesinden yaptığı açıklama ile "Haberin yanlış kaynağa dayandırılmış olabileceğini veya yanlış haber olabileceğini düşünüyoruz" dedi ve "Çin her zaman döviz rezervi yatırımlarında çeşitlilik prensibini dikkate alır, döviz varlıklarının değerini artırmak için varlıkların güvencesini göz önünde bulundurur" diyerek eklemede bulundu. Açıklama sonrasında yeniden değerlenen ABD 10 yıllıkları 2,53 seviyesine kadar geriledi.

Çin haberi USD'yi baskı altında tuttu. Dolar endeksi (DXY) 91,90 değerine kadar geriledikten sonra tekrar 92,40 seviyesine kadar çıktı. Altın ve diğer kıymetli madenlerde alımlar yapıldı. Değer Maden 1325 Ons/Usd seviyesine kadar çıksa da tutunamayıp günü 1317 Ons/Usd değerinden kapattı. Altının bu seviyelerde destek bulma çabası içinde olduğu gözlemleniyor. ABD kanadında bugün gelecek olan üretici ve yarın gelecek olan tüketici fiyat endeksleri USD'nin 2018 yol haritasına ışık tutacağı için önemli olacaktır. Kötü gelecek veriler, özellikle Tüketici endeksi, USD satışını hızlandırıp kaynakların Gelişen Para birimlerine ve Kıymetli Madenlere kaymasına neden olabilir. Ekonomistlere göre Altın onsunda 1325 seviyesinin kırılması durumunda 1340 direnci kısa vadede denebilir.  

EURUSD paritesi Çin haberiyle 1,2020 seviyesi kadar çıktı. Haber öncesinde 1,1940 seviyesinde olan parite şu anda yeniden aynı seviyelere geriledi.

Dallas FED başkanı Kaplan, bu yıl FED faiz kararlarında oy hakkı bulunmuyor, Fed'in zamanında faiz artırmaması sonucunda ekonominin ısınmasının ters getiri eğrisinin oluşmasına yol açabileceğini; bunun da önemli bir resesyon göstergesi olacağını belirtti. Öte yandan Chicago Fed Başkanı Evans ise "getiri eğrisinin biraz dikleşmesi şu an gördüğümüz canlı ekonomi ile uyumlu bir seyir izleyebilir" dedi.  Yeni faiz artırımları için yıl ortasına kadar beklenmesi gerektiğini belirten Evans, "Şu anda, enflasyonun hızlı bir şekilde arttığına ya da yeteri kadar yükseldiğine dair herhangi bir kanıt görmüyorum" dedi.

TRY kıymetlerde herhangi bir değişim olmadı. Tahvil piyasası yatay seyrini devam ettirken Kur ise yükseldi. 3,81 değerine kadar artan kur satış baskısı ile günü 3,80 seviyesinden kapattı. Bugün ve yarın gelecek Amerikan verileri kur üzerinde etkili olabilir.

 

 

***Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir