Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar.

12.01.2018 - 09:00:56

Amerikan Aralık ayı TÜFE rakamı bugün saat 16:30'da açıklanacak. Piyasaların gözü bu veride olacak. FED'in yıl içinde yapacağı faiz kararları için en önemli etken enflasyon. Enflasyon'un %2 üzerine çıkması ve bu seviyeleri koruması ekonominin tekrar ısındığına dair en önemli veri. Bu anlamda açıklanacak rakam USD'ye, dolasıyla tüm para birimlerine etki edecektir. Dün açıklanan üretici fiyat endeksi beklentilerin ve bir önceki ayın altında kaldı. TÜFE için beklenti aylık bazda %0,1 ve yıllık bazda %2,1. Beklentilerin altında kalacak bir değer USD'yi diğer para birimlerine karşı baskı altına alacaktır.

 

92 üzerinde tutunamayan Dolar Endeksi (DXY) 91,80'den işlem görüyor. Üretici fiyat endeksi (PPI) zayıf gelmesinde daha ziyade Avrupa Merkez Bankasını son toplantı tutanaklarında verdiği bir bilgi EUR'un değer kazanmasına ve USD'nin değer yitirmesine neden oldu. Tutanaklarda, para politikası duruşunun ve sözle yönlendirmeyle ilgili dilin, 2018 başlarında yeniden gözden geçirilebileceği belirtilerek, "Ekonomi genişlemeye devam eder ve enflasyon Yönetim Konseyi'nin amacına daha da yakınlaşırsa, Yönetim Konseyi'nin ileriye dönük rehberliğinin sıralamada bir değişiklik olmaksızın kademeli olarak değişmesinin gerekebileceği görüşü üyeler arasında yaygın olarak kabul edildi" ifadeleri kullanıldı.

Bloomberg emtia endeksi son bir ayda %5 üzerinde artış gösterdi. Yapılan teknik yorunlarda göre yuları yönlü hareketin devam edebileceği savunuluyor. Şu anda 88 değerinde olan endeks. Bu seviyeleri en son 2017 Şubat ayına görmüştü. Teknik anlanda direnç seviyesinin kırılması durumunda 100 değerine kadar hareket olası gözüküyor.

 

Altın 1318 direncini kırarak 1330 Ons/Usd fiyatına kadar yükseldi. Eğer Amerika Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) beklentinin altında gelir ise Altın ve diğer emtia'larda yükseliş sürebilir. CPI dışında Amerika'da açıklanacak diğer bir önemli veri de Perakede satışlar olacak.

 

Yurtiçinde Saat 10:00'da Kasım ayı Cari İşlemler Dengesi açıklanacak.  Beklenti: - 3.85 milyar Dolar, bir önceki ay açıklanan veri  - 3.83 milyar Dolar. USDTRY'nin dün 3,80 denemesi başarısız oldu ve satış baskısı ile 3,775 değerinden kapanış verdi. 3,75 – 3,80 bandına takılmış olan kur bu aralığın dışına çıkacak momentumu yakalayamıyor. Sepet bazında 4,16 korunuyor. ECB tutanakları ile değer yitiren TRY toparlanmasını sepet bazında da yaptı.

 

***Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir