Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

08.02.2018 - 08:59:55

DOLAR

ABD hisse senetlerinde dalgalanma durdu. Piyasalar hisse senetlerinde meydana gelen sert ve hızlı bu volititenin yansımasını izleyecekler. Görünen o ki bu yıl yüksek volitiliteli bir yıl olacağa benziyor. Volitiletin göstergesi olarak gösterilen VIX endeksi 30 puana yakın seyretmekte. Bu gelişmeler ile birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri de hızlı reaksiyon gösteriyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri en yüksek yüzde 2,86 seviyelerine kadar çıktı. Daha sonra yüzde 2,83 seviyelerine kadar geriledi. ABD dolar endeksi 90,24 puana kadar yükseldi. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimleri için olumsuzdur. Dolar endeksinin yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybetmesine neden olmaktadır.

Dün ABD merkez bankası FED üyeleri açıklamalar yaptı. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, San Francisco Fed Başkanı Williams, New York Fed Başkanı William Dudley yaptıkları konuşmada genel olarak sakin ve beklentiler dahilinde bir konuşma yaptılar. Bugün ABD tarafında TSİ 16:30 işsizlik maaşı başvuruları piyasalar tarafından takip edilecek.

USD/TRY kuru küresel piyasalarda dolar tarafındaki güçlenmeye bağlı olarak yükseldi. Dolar/TL bugün en düşük 3,7944, en yüksek 3,8087 seviyesini gördü. TRY sepet kur 4,22 seviyelerine geriledi. Türkiye 5 yıllık CDS ise 168 puan seviyelerine geriledi. Bugün TSİ 10:00 TÜİK sanayi üretimi verilerini piyasalar takip edecek.

EURO

EUR/USD paritesi küresel piyasalarda ABD doların güçlenmesi ile birlikte parite düşüş gösterdi. EUR/USD paritesi en düşük 1,2252 seviyelerine kadar geriledi. Piyasalar genel olarak EUR/USD paritesinin yükselmesi yönünde. Ancak ABD tarafında yaşanan gelişmeler bu durumu engelliyor. Avrupa bölgesinde Almanya'da hala devam eden ve net bir sonuç çıkmayan koalisyon çalışmaları takip ediliyor. Brexit sürecinde İngiltere ekonomisinin yanında Kuzey İrlanda'nın da yaklaşık yüzde 16 olumsuz etkileneceği yönünde haberler geliyor. Bugün Avrupa tarafında TSİ 15:00 İngiltere faiz kararı açıklanacak. Ancak piyasalar faiz kararında herhangi bir artış beklemiyor.

EUR/TRY kuru lira tarafında yaşanan kayıplar ile birlikte EUR/TRY kuru en düşük 4,65 seviyesine kadar geriledi. En yüksek ise 4,67 seviyelerine kadar yükseldi.

ALTIN

ABD tarafında dolar endeksi yükselmeye başladı. ABD dolar endeksi 90 puanı aştı. ABD tarafında dolar endeksinin yükselmesi kıymetli madene olumsuz bir şekilde yansıyor. Ons altın 1309 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ons altın güne 1319 dolar seviyelerinde güne başlamıştı. ABD tarafındaki gelişmeler yakından takip edilecek.

PETROL

ABD'nin petrol üretimi Suudi Arabistan'ın üretimini geçti ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) küresel arz fazlasını gidermek amacıyla uygulamaya koyduğu üretim kısıntıları için engel teşkil ediyor. Bu durumdan petrol fiyatları olumsuz etkilendi ve düştü. Brent petrol 65 dolara geriledi. WTI petrol ise 61 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."