Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

09.02.2018 - 09:50:46

DOLAR

ABD hisse senetlerinde volatilitenin devam etmesi satışları getirdi. Piyasalarda volatilite endeksi olarak bilinen VIX endeksi yüzde 33,46 seviyelerine çıktı. ABD hisse senetlerinde bu satış dalgalarının görülmesinin ardında Amerika Merkez Bankası (FED)'in faiz artırma ihtimalinin olmasıdır. Bu durum ABD tahvil faizlerinin artmasına yol açıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi en yüksek yüzde 2,8476 seviyelerini gördü. Bugün ise yüzde 2,83 seviyelerinde seyretmektedir. ABD dolar endeksi ise 90 puanın üzerinde seyretmeye devam ediyor. ABD tarafında federal hükümet, Kongre son geçici bütçe dolmadan yeni bir bütçeyi onaylayamadığı için 2018 yılı içinde ikinci defa kısmen kapandı. Kansas City President Esther George, Fed'in bu yıl için üç faiz artırımı yolundaki izlenimini makul göründüğünü söyledi. ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şube Başkanı William Dudley, bu yıl kaç kez faiz artırılacağına yönelik tahminde bulunmak için henüz çok erken olduğunu belirtirken, buna karşın aralık sonundaki üç artış beklentisini hala makul bulduğunu söyledi.

USD/TRY kuru dün 3,83 seviyesini dün test etti. ABD doları küresel piyasalarda değer kazanması özellikle gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybetti. USD/TRY kuru güne 3,82 ile başladı.  Bugün yurt içinde ve ABD'de kritik bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalarda hafta başından beri yaşanan sert volatilite yakından izlenecek.

EURO

EUR/USD paritesi dün ciddi değer kayıpları yaşadı. Avrupa tarafında İngiltere'nin büyüme rakamlarını yukarı yönlü revize etmesi piyasalar tarafından faiz artışının olabileceği algısıyla birlikte Euro değer kaybetti. Ayrıca dün ABD tarafında hisse senetlerinde yaşanan satışın etkisi ile birlikte güçlenen dolar, Euro'nun zayıflamasına yol açtı. EUR/USD paritesi en düşük 1,2240 seviyelerine kadar geriledi. Güne yakın seviyelerde başlayan parite hafif miktarda toparlanmaya çalışıyor.

EUR/TRY kuru 4,69 seviyelerine kadar çıktı. Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybetmesi üzerine TL tarafında görülen zayıflama kur üzerinde etkili oldu. Güne EUR/TRY 4,68 üzerinde başladı. Ancak piyasalarda 4,67 seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Avrupa bölgesinde Fransa, İtalya, İngiltere'nin sanayi üretim rakamları açıklanacak. TSİ 12:30 İngiltere'nin dış ticaret dengesi açıklanacak, piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

ALTIN

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler altın fiyatları üzerinde etkili oluyor. Özellikle ABD ile İngiltere faiz artışı yönündeki gelişmelerin etkisi ile birlikte altın değer kaybetti. Ons altın 1316 dolar seviyelerine kadar geriledi. Güne ise ons altın 1318 dolar seviyelerinde başladı.

PETROL

ABD'de artmakta olan üretimden dolayı zaten endişeli olan yatırımcıların, küresel risk varlıklarına gelen satış dalgası ile daha da tedirgin olması ile birlikte yaklaşık bir yılın en büyük haftalık kaybına yöneldi. Brent petrol 64 dolara geriledi. WTI petrol ise 60 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."