Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

12.02.2018 - 09:23:49

 

DOLAR

ABD tarafında geçtiğimiz hafta hisse senetleri tarafında yaşanan oynaklıklar ile birlikte tahvil ve dolar endeksinde hareketlilik yaşandı. Tabi ABD tarafında görülen hisse senetlerindeki hareketlilik tüm dünya piyasalarında yaşandı. Yeni haftaya uzak doğu piyasaları olumlu başladı. Bu gelişme diğer piyasalarda da olumlu bir şekilde yansıyacak. ABD dolar endeksi 90,13 puan seviyelerinde. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,85 seviyelerine kadar yükseldi. Bu hafta önemli bir veri bulunmaktadır. Çarşamba günü ABD enflasyon verisi açıklanacak. Piyasalar tarafından yakın takip edilecek. Çünkü bu veri FED'in faiz artırım kararında etkili olmaktadır. Bugün TSİ 22:00 ABD aylık bütçe tabloları açıklanacak.

USD/TRY kuru geçtiğimiz hafta ABD tarafında yaşanan gelişmeler ile birlikte güçlenen dolar karşısında Lira değer kaybetti. USD/TRY kuru 3,82 seviyenin üzerine kadar çıktı. Yeni haftaya ise 3,81 seviyelerinde başladı. Piyasalarda yaşanan düzeltmeler ile birlikte USD/TRY kuru 3,80 seviyelerine doğru geriledi. TRY sepet kur 4,24 seviyelerine yükseldi. Türkiye 5 yıllık CDS ise 184 puan seviyelerine yükseldi. Bugün Türkiye tarafında Hazinenin üç tane tahvil alımları takip edilecek.

EURO

EUR/USD paritesi geçtiğimiz hafta doların güçlenmesi ile birlikte parite düşüşe geçti. Küresel piyasalarda devam eden hisse senetlerindeki oynaklık parite üzerinde etkili oldu. Ancak bu hafta hisse senetlerindeki olumlu hava birlikte parite de olumlu yansımalar görebiliriz. EUR/USD paritesi 1,22 seviyelerinde işlem görmektedir. Bu hafta Çarşamba günü Avrupa tarafında büyüme ve işsizlik rakamları açıklanacak ve piyasalar bu verileri yalından takip edecekler. Çünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nin varlık alım programını durdurma kararında etkili olabilecek bir veri olarak görülmektedir.

EUR/TRY kuru ise 4,67 puan seviyelerinde güne açılış yaptı. Piyasada işlem görmesiyle birlikte 4,68 seviyelerine kadar çıktı. Almanya 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 0,74 seviyelerine kadar yükseldi.

ALTIN

Küresel tahvil faizlerin yükselmesi, küresel piyasalarda hisse senetlerinde volatiletinin yüksek olması kıymetli madenin iki haftalık düşüş göstermesinin ardından yeni haftaya güçlü başladı. Ons altın 1323 doların üzerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 161 TRY üzerinde işlem görmektedir.

PETROL

ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı geçen hafta 791 ile Nisan 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de artan sondaj faaliyetinin artan üretimin OPEC'in küresel arz fazlasını azaltmaya yönelik çabalarını dengeleyebileceği endişelerini artırması ile birlikte petrol fiyatları düşüş gösterdi.

Brent petrol 63 dolara geriledi. WTI petrol ise 59 doların üzerinde işlem görmektedir. Uzun süreden sonra WTI petrol 60 doların altına geriledi.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."