Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

08.03.2018 - 09:10:31

 

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün ABD Başkanı D.Trump'ın çelik ve alüminyum için dış ticarette vergi artırımını bugün onaylaması bekleniyor. Ayrıca ABD bazı komşu ülkelerine istisna uygulayacağını ve istisna Kanada ve Meksika'yı kapsamayacağı ancak güncellenmiş Nafta anlaşması ile mümkün olabileceği belirtildi. Bu duruma Avrupa bölgesinden karşılığı geleceği şeklinde haberler Başkan Trump buna karşılık olarak Avrupa'dan ithal edilen otomotivlere yüzde 25 vergi getirileceği haberler arasında. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde dolar yatay seyretti. ABD Dolar endeksi 89,40 puan seviyelerinde. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,87 seviyelerinde. Bugün ABD tarafında TSİ 16:30 Başlangıç işsizlik başvuruları takip edilecek.

 

USD/TRY kuru 3,80 seviyelerin üzerinde yatay seyretmekte. Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı beklendiği gibi herhangi bir değişikliğe gidilmedi. (Güncel oranlar; Alt band yüzde 7,25 Üst band yüzde 9,25 Politika faizi ise yüzde 8,00 Geç likitidite penceresi ise 12,75 )

Moody's Investors Service, Türkiye'nin Ba1 olan kredi notunu Ba2'ye indirdi ve görünümünü 'negatiften 'durağana yükseltti. Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendiren Moody's gerekçe olarak para politikasının etkinliğinde bozulmalar ve dış borç riskinin artmasını gösterdi.

Tüm bu gelişmeler USD/TRY üzerinde sınırlı etkili oldu ve 3,80 seviyenin hafif üstünde işlem görmektedir. Bugün TSİ 14:30 yabancıların net tahvil ve bono yatırım rakamları takip edilecek.

EURO

EUR/USD paritesi ABD tarafındaki dış ticarete yönelik gümrük tarifelerindeki artış söylemleri ile birlikte 1,24 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. ABD'nin gümrük vergisine artışa karşılık olarak Avrupa'nın da ABD mallarına vergi artışı hazırlığı yönündeki haberler piyasa tarafından takip edilmekte.

Dün Avrupa bölgesinde ECB büyüme verisini açıkladı. Büyüme (GDP) yüzde 2,7 seviyesinde gerçekleşti. Bu büyüme rakamı piyasalar tarafından olumlu algılandı. Ayrıca bugün TSİ 15:45 Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklanacak. TSİ 16:30 da ise ECB Başkanı M.Draghi konuşması yakından takip edilecek.

EUR/TRY kuru küresel piyasalarda Euro'nun güçlü olması ile birlikte yükseldi. EUR/TRY kuru 4,73 seviyenin üzerini gördü. Daha sonra piyasaların açılması ile birlikte 4,72 seviyelerin üzerinde işlem görmektedir. Bugün Euro bölgesinden gelecek haberler EUR/TRY kuru üzerinde etkili olabilir.

ALTIN

ABD tarafında dış ticarete ilişkin endişeler ile birlikte kıymetli maden yükseldi. Daha sonra ABD tarafından gümrük vergisinde bazı komşu ülkelere istisna uygulanabileceği haberi ile birlikte kıymetli maden sakinleşti. Ons altın 1328 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 161 TL^nin üzerinde işlem görmektedir.

PETROL

Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) verilerine göre, ABD'de ham petrol stokları 2.41 milyon varil arttı. Gerçekleşen veri beklenin altında kaldı. Bu durum petrol fiyatların düşüşünü durdurdu. . Brent petrol 64 dolar seviyelerinde. WTI petrol ise 61 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."