Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

09.03.2018 - 09:10:40

DOLAR

Trump sözünü tuttu, çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 gümrük vergisi getiren düzenlemeyi imzaladı. ABD'nin kuzey komşusu Kanada ile güney komşusu Meksika gümrük tarifesinden muaf tutuldu. Geçtiğimiz aylarda nükleer silahlarla birbirini tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un buluşma kararı aldı. Bu önemli iki gelişme ile birlikte dolar küresel piyasalarda değer kazandı. ABD dolar endeksi 90,15 seviyelerinde. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,86 seviyelerinde. Bugün ABD'de Şubat istihdam verileri TSİ 16:30'da gelecek. Tarım dışı istihdamın Şubat'ta 205.000 arttığı tahmin ediliyor. İşsizlik oranına yönelik beklenti ise yüzde 4 ile tarihi düşük seviyelerde. 

USD/TRY kuru küresel piyasalarda doların değer kazanması ile birlikte yükseldi. USD/TRY kuru 3,82 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. ABD Trump'ın imzaladığı yeni gümrük vergi Türkiye ihracatını da etkilemesi bekleniyor. Bugün Türkiye tarafında önemli bir haber akışı bulunmamaktadır.

EURO

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü faizleri değiştirmediği karar metninden "gerekirse varlık alımları artırılabilir" ifadesini kaldırarak sözel yönlendirmede değişikliğe gitti; euronun değer kazanmasına neden oldu. Ancak karar sonrası konuşan ECB Başkanı Mario Draghi güvercin konuşması piyasalara olumsuz olarak yansıdı. EUR/USD paritesi 1,23 seviyenin hafif yukarısında işlem görmekte. Karar öncesi 1,24 seviyenin üzerinde işlem görmekteydi. Bugün Avrupa tarafında TSİ 10:00 Almanya ihracat-ithalat rakamları, TSİ 10:45 Fransa sanayi ürünleri, TSİ 12:30 İngiltere dış ticaret rakamları açıklanacak.

EUR/TRY kuru Euro tarafında yaşanan değer kaybına bağlı olarak kur aşağı doğru düştü. EUR/TRY kuru ECB faiz kararı öncesi 4,72 seviyenin üzerinde işlem görürken karar sonrası değer kayıpları ile birlikte 3,70 seviyelerine kadar geriledi.

ALTIN

Geçtiğimiz aylarda nükleer silahlarla birbirini tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un buluşma kararı aldı. Bu gelişme jeopolitik riskleri azalttığı için kıymetli madeni olan talep azaldı. Küresel piyasalarda ons geriledi. Ons altın 1318 dolar seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Risk varlıklarındaki satış dalgasından kaynaklanan kayıplarını geri almakta zorlanıyor. ABD'de kaya petrolü üretimindeki artışa ilişkin endişelerin yanında, Trump'ın saldırgan dış ticaret politikaları küresel ticaret savaşı korkularını ortaya çıkardı. Brent petrol 63 dolar seviyelerinde. WTI petrol ise 60 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."