Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

13.03.2018 - 08:54:45

 

DOLAR

Küresel piyasalarda ABD hisse senetleri düşüş gösterdi. ABD hazine faizleri yükseldi. Dolar çoğu ülke para birimleri karşısında değer kazandı. ABD Dolar endeksi 90,0 puanın üzerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,87 üzerinde seyretmektedir. ABD merkez bankası (FED) bütçe sıkılaşmasına ilişkin haberler piyasaların radarında. Küresel yatırımcılar, bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon ve perakende satış verilerine odaklanacak. ABD enflasyon rakamları, Fed'in gelecek hafta düzenleyeceği politika toplantısının öncesindeki son önemli veri olacak. Enfasyon rakamları ABD tarafında bugün TSİ15:30'ta açıklanacak.

USD/TRY kuru küresel piyasalarda doların değerlenmesi ile birlikte yükseldi. Türk lirası değer kaybı haftanın ikinci gününe de taşıdı. USD/TRY kuru 3,84 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi kur üzerinde etkili olacaktır.

EURO

EUR/USD paritesi küresel piyasalarda doların değer kazanması ile birlikte 1,24 seviyenin altına geriledi. Almanya'da hükümetin koalisyon ile birlikte kurulması Avrupa ekonomisine olumlu yansıyacaktır. Ancak haftaya ABD tarafında Fed'in faiz kararı olması parite üzerinde baskıyı artıracaktır.

EUR/USD paritesi 1,23 seviyenin üzerinde işlem görmektedir.

EUR/TRY kuru lira tarafında zayıflamaya bağlı olarak yükseldi. EUR/TRY kuru 4,74 seviyenin üzerine kadar çıktı. Bugün bir miktar zayıflama ile birlikte 4,73 seviyelerinde işlem görmektedir.

ALTIN

Küresel yatırımcıların gelecek hafta yapılacak toplantı öncesi Fed'in para politikası sıkılaştırmasının hızı konusunda işaretler verebilecek. Bu durum altın fiyatlarının düşmesine neden oldu.  Ons altın 1319 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın 162 TRY üzerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

ABD'de artan kaya petrolü üretiminin ABD'de stokların düşmesini sınırlayacağı ve küresel arz fazlasını artıracağı endişeleri ile kayıplarını korudu.

Brent petrol 63 dolara geriledi. WTI petrol ise 60 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."