Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

11.04.2018 - 10:17:27

 

DOLAR

Küresel piyasalarda dolar yatay seviyelerde seyretmektedir. Bugün ABD tarafında haftanın en önemli verisi açıklanacak. Küresel yatırımcılar bugün TSİ 15:30 Enflasyon verisi açıklanacak. Bu verinin geliş rakamlarına göre bu yıl ki faiz artışı yönünde tahminlerde bulunma konusunda yatırımcılara yön vermektedir. Faiz artışı için açıklanacak verinin yüksek gelmesi gerekmektedir. ABD dolar endeksi 89,50 seviyelerine doğru hafif geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,79 seviyelerinde seyretmektedir. Ayrıca bu akşam FED'in Mart ayına ilişkin tutanakları akşam açıklanacak. Gündemin diğer sıcak haberi ise ABD'in Suriye'ye yönelik almış olduğu askeri operasyon için harekete geçmesidir. Bugün gelişmeler yakından takip edilecektir.

 

USD/TRY kuru dün tarihi rekor seviyeleri gördü. USD/TRY dün 4,1360 seviyelerini gördü. Ancak bugün güne 4,11 seviyelerinde başlayan kur yeni rekorlara imza attı. USD/TRY kuru piyasa açıldıktan sonra 4,1439 en yüksek seviyeyi gördü. Bugünde dün olduğu gibi volatiliteli bir gün geçirebiliriz. Bugün Türkiye'de önemli bir akışı var. TSİ 10:00 cari denge açıklanacak. Gelecek verinin yönüne göre de kur üzerinde etkisi görülebilir.

 

EURO

EUR/USD paritesi yükselişte. Parite 1,2381 seviyelerinde işlem görmektedir. Düne göre 0,0019 puan değerlendi. Bugün gelecek olan enflasyon verisi parite üzerinde etkili olması yatırımcılar tarafından yakından takip edilecektir.

EUR/TRY kuru Türk lirasındaki zayıflamaya bağlı olarak yeni rekorlar geldi. Güne EUR/TRY kuru 5,08 seviyelerinde başladı ancak gün içinde 5,1365 seviyelerine kadar çıktı. Bugün Türk lirasındaki kırılganlığa bağlı olarak kur üzerinde volatilite görebiliriz.

 

ALTIN

ABD'nin Suriye'de kimyasal silahların kullanılması üzerine ve bu durumdan Rusya'yı sorumlu tutmasına bağlı olarak askeri operasyon kararı aldı. Bu duruma ilişkin olarak askeri savaş gemisini yola çıkardı. Bu durum kıymetli madenin yukarı yönlü artmasına neden oldu. Ons altın 1345 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 178 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

Petrol, yatırımcıların ABD ile Çin arasında giderek tırmanan ticaret gerginliğinin gerilemesi üzerine 65 doların üzerinde işlem görüyor. Petrol fiyatları; Brent petrol 70 dolarda tutundu. WTI petrol ise 65 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."