Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Dolar ve Euro Rekora Doymuyor

12.04.2018 - 11:01:02

Hafta başından itibaren Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında tarihi rekor kırma serisini devam ettirmekte. Dolar/TL dün ABD Başkanı Trump'ın Rusya'ya yönelik yaptığı açıklamalarla 4.1933 seviyesini test etti. Sonrasında bir miktar gerileyen kur 4.1342 noktasından dünü sonlandırdı. Euro/TL kuru 5.1930 seviyesine ulaştıktan sonra 5.1150 sınırından günlük kapanışını gerçekleştirdi. Güvenli liman talebinin altına yönelimi artırması ve Dolar'daki baskılanmayla ons altın sert yükseliş kaydederek 1365 seviyesine ulaştı. 1.2396 seviyesini test eden EURUSD paritesi ise 1.2366 sınırından günü tamamladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi dün Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Genel Kurulu toplantısına katıldı. Burada gerçekleştirdiği konuşmasında TL'deki değer kaybına da değinen Zeybekçi, "Bunlar hiçbir şekilde Türkiye'nin gerçeğini yansıtmıyor" dedi. Zeybekçi, suni hareketlenmelerin bir şekilde geçeceğini ve Türkiye'nin yoluna devam edeceğini ifade etti. Başbakan Binali Yıldırım ise "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nin gündeme hakim olduğunu vurgulayarak "Gereken tedbirler alınacak. Merkez Bankası gerektiği zaman gerekli tedbirleri almıştır, bundan sonra da alır. Enflasyonu kontrol altına alma da hükümetin görevi" şeklinde görüşünü bildirdi. Avrupa kanadında ise Merkez Bankası Başkanı Draghi dün yaptığı konuşmada enflasyonun ECB hedefine ulaşacağından emin olduğunu söyledi. Günün en önemli gelişmesi ise ABD Başkanı Trump cephesinde yaşandı. ABD'nin Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına askeri yanıt verme ihtimali tartışılırken Trump, paylaştığı tweet ile "Rusya hazır ol, füzeler geliyor" dedi. Bu mesaj sonrasında kur ilk olarak 4.17 üzerini, sonrasında ise 4.19 üzerini test etti. Veri akışı açısından baktığımızda ise ABD'de tüketici fiyatları Mart'ta benzin fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak hafif düştü. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre TÜFE Mart'ta aylık 0.1 düşerken yıllık %2.2'den %2.4'e yükselerek bir yılın zirvesine çıktı. Aylık düşüş, 10 aydaki ilk düşüş olarak kayda geçti. Beklenti aylık bazda değişim olmaması, yıllık %2.4 artış olması yönündeydi. Çekirdek enflasyon önceki ay olduğu gibi %0.2 artarken yıllık enflasyon %1.8'den %2.1'e yükseldi. Dolar endeksi gerilerken Türk Lirası negatif ayrışmaya devam etti. Veri akışı açısından nispeten sakin olan haftanın bugünkü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları volatilitenin artmasına neden olabilir. ABD kanadında ise haftalık işsizlik başvuruları takip edilebilir.

EURUSD

Çin-ABD geriliminin yanında, Suriye kaynaklı ABD- Rusya arasında yaşanan gerilimin Dolar'ı baskılamasından fırsat bulan EURUSD paritesi dün 1.2396 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Yeni güne kar satışlarıyla başlayan paritenin 1.2350 desteği aşağısındaki fiyatlamalarında 1.23 seviyesine kadar geri çekilmeler olabilir. Paritenin1.2350'den destek alarak yükseliş kaydetmesi durumunda ise 1.24 ve 1.2460 direnç noktaları hedeflenebilir.

USDTRY

Küresel satış baskısı, iç ve dış siyaset, artan jeopolitik riskler ve ABD'nin yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında yaşanan sert düşüşe paralel olarak alıcılı seyreden Dolar/TL ve Euro/TL kurları dün de yeni rekorlar kırdı. ABD Başkanı Trump'ın paylaştığı bir tweet ise Dolar/TL kurunun gün içi en yüksek seviye olan 4.1933'e yükselmesine neden oldu. Sonrasında açıklamaların biraz yumuşaması ve ABD'de açıklanan enflasyon verisinde sürpriz bir durumun olmamasıyla kur tarihi zirvelerden bir miktar gevşeyerek 4.14 bölgesine çekildi. Teknik olarak bakıldığında tarihi zirveden geri çekilmenin devamı halinde kurda 4.10 ve 4.0520 destekleri izlenebilir. Yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 4.1933 tarihi zirvesi ve 4.2240 seviyeleri direnç noktası olarak takip edilebilir.

​ALTIN

Global piyasalardaki jeopolitik endişelerle birlikte güvenli liman niteliğini ön plana çıkaran ons altın dün gerçekleşen işlemlerde 1365 seviyesine doğru sert yükseliş kaydetti. Bu, en son Ocak ayında test edilen seviye oldu. Yeni güne satıcılı başlayan sarı metalin 1348 desteğini kırmaya çalıştığı gözlemlenmekte. Başarılı olması durumunda1340 ve 1332 seviyeleri ön planda olabilir. 1348'den destek alarak yükselmesi durumunda ise 1356 ve en son geçtiğimiz sene Temmuz ayında test edilen 1375 direnci gündeme gelebilir.