Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

16.04.2018 - 10:10:11

 

DOLAR

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Suriye yönelik operasyonlar gündemde büyük yer almıştı. ABD Başkanı Trump sosyal medyadan yaptığı açıklamada operasyonların bittiğini açıkladı. Ancak küresel piyasalarda hala belirsizlik havası hakim. ABD dolar endeksi 89,75 seviyelerine doğru hafif geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,84 seviyelerinde seyretmektedir. ABD tahvil faiz oranları operasyon sonrası yükseldi. Bugün ABD tarafında TSİ 15:30 Empire imalat rakamları, TSİ 15:30 Öncü perakende satışlar aylık verisi açıklanacak.

USD/TRY kuru haftaya 4,09 seviyelerinde başladı. Piyasanın açılması ile birlikte 4,10 seviyelerinde işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 4,58 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 202 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

Türkiye tarafında bugün TSİ 10:00 Sanayi üretimi aylık, TSİ 10:00 Sanayi üretimi yıllık, TSİ 10:00 İşsizlik, TSİ 11:00 Merkezi yönetim merkezi verileri açıklanacak. Piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

 

EURO

EUR/USD paritesi 1,2337 seviyelerinde güne başladı. EUR/USD paritesi haftanın ilk gününde hafifte olsa artıda başladı. Avrupa bölgesinde bazı ülkelerin dolaylı ya da dolaysız olarak ABD'nin Suriye yönelik operasyonları desteklemesi gündemlerde yer buldu.

Avrupa bölgesinde bugün önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kuru ise haftaya 5,05 seviyelerinde başladı. Piyasanın açılması ile birlikte yükseliş hafifte olsa kur üzerinde etkili oldu ve 5,06 seviyelerinde işlem görmektedir.

ALTIN

ABD'nin Suriye'ye yönelik operasyonların bu hafta sonu gerçekleştirdi. Küresel piyasalarda yatırımcılar güvenli limanlara yöneldiler.

Ons altın 1342 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 176 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

Petrol geçen hafta, Suriye konusundaki anlaşmazlıklar ve Suudi Arabistan ve Yemen'deki İran destekli militanlar arasındaki gerilimlerin de dahil olduğu artan jeopolitik risklerden dolayı yükseldi. Petrol fiyatları; Brent petrol 71 dolarda tutundu. WTI petrol ise 66 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."