Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

11.05.2018 - 10:05:06

DOLAR

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un arasında gerçekleşecek tarihi görüşmenin yeri ve zamanı netleşti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bu haftaki ziyaretinin ardından iki liderin 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmesi kararlaştırıldı. Pyongyang yönetimi bir iyi niyet göstergesi olarak bu hafta, ülkede tutuklu üç ABD vatandaşını serbest bıraktı. ABD Başkanın bu açıklaması ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybı görüldü. Dolar küresel piyasalarda ciddi bir değer kazanç gördü. ABD dolar endeksi 92,80 seviyelerine doğru ciddi bir şekilde yükseldi. ABD tahvillerinde güçlü artışını üçüncü haftaya taşıdı. Tahvil faizleri yüksek seviyelerden hafif geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,95 seviyelerinde seyretmektedir.

USD/TRY kuru; Ekonomi kurmaylarının bu hafta biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında olmak üzere üst üste iki kez toplanmasının ardından lira, dolara karşı haftalık kayıplarının büyük bölümünü sildi. USD/TRY kurunda Türk lirasındaki değerlenmeye bağlı olarak düşüş gösterdi. USD/TRY kuru 4,22 seviyelerine kadar geriledi. Piyasada USD/TRY kuru 4,325 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 4,66 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 240 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmamaktadır. Gündemdeki aktif seçim haberleri yatırımcılar tarafından takip edilecektir.

 

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda değer kazanmasının üzerine parite 1,19 seviyenin altında seyrediyor. EUR/USD paritesi en düşük 1,1895 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1898 seviyelerinde işlem görmektedir. Avrupa tarafında sakin bir gün bekleniyor. Önemli bir data verisi bulunmamaktadır.

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,0404 seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,0719 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

ABD'de üretici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden düşük çıkması ve buna bağlı olarak enflasyonun önümüzdeki aylarda Fed'in hedefinin çok üzerine çıkacağına ilişkin beklentilerin zayıflaması ile birlikte, son dört haftanın ilk haftalık kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ons altın 1319 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 179 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran nükleer anlaşmasından çıkma ve OPEC'in üçüncü en büyük üreticisi olan bu ülkeye yaptırımları yeniden uygulamaya koyma kararı sonrası Orta Doğu'da gerginliğin artması sonucu üst üste ikinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi.

Petrol fiyatları; Brent petrol 77 dolarda tutundu. WTI petrol ise 71 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."