Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

14.05.2018 - 10:03:49

DOLAR

Küresel piyasalarda ABD Doları'ndaki ve ABD hazine tahvil faizlerindeki düşüş Asya para birimleri ve tahvillerini desteklerken Malezya'daki genel seçimlerde Mahathir Mohamad'in beklenmedik başarısı Malezya Ringgit'inde ve Malezya tahvillerinde düşüşe neden oldu. ABD dolar endeksi 92,80 seviyelerine doğru ciddi bir şekilde yükseldi. ABD tahvillerinde güçlü artışını üçüncü haftaya taşıdı. Tahvil faizleri yüksek seviyelerden hafif geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,96 seviyelerinde seyretmektedir. Bugün ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; Türk lirasındaki değer kaybetmeye bağlı olarak yükseliş gösterdi. USD/TRY kuru 4,35 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasada USD/TRY kuru 4,33 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. Kurdaki bu yükselişin siyasi alandaki belirsizlik ve Orta Doğu'da artan gerginliğin gelişen piyasa varlıkları üzerindeki baskısından kaynaklandığı kaydediliyor. Türkiye sepet kur 4,75 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 237puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmaktadır. TSİ 10:00 bütçe dengesi (cari açık dengesi) rakamları açıklanacaktır.

 

EURO

 

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi üzerine parite 1,19 seviyenin üzerinde seyrediyor. EUR/USD paritesi en düşük 1,1939 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1957 seviyelerinde işlem görmektedir. Doların küresel piyasalardaki değer kaybetmesi paritenin tekrardan 1,20 seviye hareketlerine yol açtı. Önemli bir data verisi bulunmamaktadır. Ancak Avrupa merkez bankası ECB'nin bazı üyelerinin açıklamaları gün içinde takip edilebilir.

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,2053seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,1730 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda dolardaki geri çekilme ve İran yaptırımlarına ilişkin belirsizliğin güvenli liman niteliğindeki varlıklara yatırıcı ilgisini artırması ile birlikte yükseldi. Giderek Ortadoğu'daki gerilimin önümüzdeki günlerde giderek tansiyonun artması kıymetli madende yükseliş olabileceğine işaret ediyor. Ons altın 1319 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 182 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ABD'nin İran'a yaptırımları yeniden uygulaması durumunda OPEC'in piyasalarda doğabilecek açığı kapatmaya yetecek kapasitesinin olduğunu açıklamasının ardından kayıplarını varil başına 71 doların altında korudu. Petrol fiyatları; Brent petrol 76 dolarda tutundu. WTI petrol ise 71 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."