Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

15.05.2018 - 10:01:38

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün Asya hisseleri düştü, dolar yükseldi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi yeniden yüzde 3 seviyesinin üzerine tırmandı. Yatırımcılar, küresel ticaret ilişkilerindeki görünümü ve Orta Doğu'da artan gerilimi değerlendiriyor. ABD dolar endeksi 92,80 seviyelerine doğru ciddi bir şekilde yükseldi. ABD tahvillerinde güçlü artışını üçüncü haftaya taşıdı. Tahvil faizleri yüksek seviyelerden hafif yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 3,02 seviyelerinde seyretmektedir. Bugün ABD tarafında TSİ 15:30 perakende satışları, TSİ 17:00 NAHB ev markit endeksi, TSİ 23:00 Toplan net TİC flows verileri takip edilecektir.

USD/TRY kuru; Türk lirasındaki değer kaybetmeye bağlı olarak yükseliş gösterdi. USD/TRY kuru 4,3981 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasada USD/TRY kuru 4,3838 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. Kurdaki bu yükselişin siyasi alandaki belirsizlik ve Orta Doğu'da artan gerginliğin gelişen piyasa varlıkları üzerindeki baskısından kaynaklandığı kaydediliyor. Türkiye sepet kur 4,80 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 240 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmaktadır. TSİ 10:00 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bütçe dengesi ve TÜİK tarafından işsizlik rakamları açıklanacaktır.

 

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi üzerine parite 1,19 seviyenin hafif üzerinde seyrediyor. EUR/USD paritesi en düşük 1,1910 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1924 seviyelerinde işlem görmektedir. Doların küresel piyasalardaki değer kazanması paritenin tekrardan 1,20 seviye altında hareketlere yol açtı. Bugün Avrupa tarafında TSİ 09:00 Almanya büyüme verisi, TSİ 09:45 Fransa enflasyon verisi, TSİ 11:30 İngiltere işsizlik rakamları, TSİ 12:00 Avrupa Birliği büyüme rakamları yakından takip edilecektir.

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,2480 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,2188 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

ABD'de  10 yıl vadeli Hazine tahvil faizlerinin tekrar yüzde 3 seviyesine ulaşması ve bunun da faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı oluşturması ve dış ticaret ilişkilerine ilişkin belirsizlikleri ve Orta Doğu'da artan gerilimi dengelemesi ile birlikte kayıplarını korudu. Ons altın 1311 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 183 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

ABD'de  10 yıl vadeli Hazine tahvil faizlerinin tekrar yüzde 3 seviyesine ulaşması ve bunun da faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı oluşturması ve dış ticaret ilişkilerine ilişkin belirsizlikleri ve Orta Doğu'da artan gerilimi dengelemesi ile birlikte kayıplarını korudu. Petrol fiyatları; Brent petrol 78 dolarda tutundu. WTI petrol ise 70 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."