Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

18.05.2018 - 09:40:39

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün dolar yükseldi ve ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi yüzde 3,1 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. ABD dolar endeksi 93,41 seviyelerine doğru ciddi bir şekilde yükseldi. ABD tahvillerinde güçlü artışını üçüncü haftaya taşıdı. Tahvil faizleri yüksek seviyelerden hafif yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 3,11 seviyelerinde seyretmektedir. Bugün ABD tarafında TSİ 16:45 Fed's Kaplan ve Brainard konuşmaları takip edilecektir.

USD/TRY kuru; Dolar dün öğlen saatlerinde 4.50 seviyesini de kırarak tarihi yüksek seviyeye çıktı. Kur daha sonra TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşeceği haberi ile geriledi ama görüşme sonrası herhangi bir açıklama gelemedi ve USD/TRY kuru tekrar yükseldi. Piyasada USD/TRY kuru 4,45 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 4,85 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 269 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmaktadır. TSİ 10:00 ev satış rakamları açıklanacaktır.

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda değer kazanması üzerine parite 1,19 seviyenin altında seyrediyor. EUR/USD paritesi en düşük 1,1789 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1812 seviyelerinde işlem görmektedir. Doların küresel piyasalardaki değer kaybetmesi paritenin tekrardan 1,20 seviye altında hareketlere yol açtı. İtalya'da sosyalist hükümetin kurulmasına bir adım daha yaklaşırken Euro düşüş gösterdi. Güne bir miktar artıda başlayarak 0,0017 puan pozitif bir şekilde başladı. Bugün TSİ 12:00 ECB dış ticaret dengesi ve cari dengesi açıklanacak. Bu verinin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,2845 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,2680 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

ABD'de  10 yıl vadeli Hazine tahvil faizlerinin tekrar yüzde 3 seviyesine ulaşması ve bunun da faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı oluşturması üzerine değer kaybetti.  Aralık ayından itibaren en büyük haftalık kaybına yöneldi. Ons altın 1290 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 183 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Suudi Arabistan ve Birleşik Aap Emirlikleri (BAE), fiyatlardaki son hareketlerin jeopolitik gelişmelerden kaynaklandığını söyleyerek petrol piyasasındaki volatiliteye ilişkin endişelerini dile getirdi. IEA, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarından dolayı küresel arz fazlasının nihayet ortadan kalktığını kaydetti, ancak yüksek fiyatların tüketimi azaltacağı uyarısında bulundu. Petrol fiyatları; Brent petrol 79 dolarda tutundu. WTI petrol ise 71 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."