Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

22.05.2018 - 10:25:20

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün dolar yatay seyretmektedir. ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi yüzde 3,1 seviyesinin üzerinden gerilemeye devam ediyor. Tahvil faizi yüzde 3,06 seviyelerinde işlem görmektedir. ABD dolar endeksi 93,64 seviyelerine doğru ciddi bir şekilde yükseldi. Dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyretmektedir. Ancak çoğu para birimleri karşısında güçlü seyrini devam ettiriyor. Bugün ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Ancak siyasi tarafta gün içinde beklenmedik konuşmalar piyasalarda etkili olabilir.

USD/TRY kuru; Dolar dün öğlen saatlerinde 4.50 seviyesini de kırarak tarihi yüksek seviyeye çıktı. USD/TRY kuru her gün yeni bir rekor kırma eğilimde hareket ediyor. Piyasada USD/TRY kuru 4,58 seviyenin üzerinde işlem görmektedir. USD/TRY kuru en yüksek 4,5929 seviyelerini gördü. Türkiye sepet kur 4,9880 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 287 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmaktadır. Ancak seçim dair gündem yoğun olduğu için iç politika hareketli günler geçiyor ve piyasa tarafından yakından takip edilecektir.

 

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda değer kazanması üzerine parite 1,18 seviyenin altında seyrediyor. EUR/USD paritesi en düşük 1,1762 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1762 seviyelerinde işlem görmektedir. Doların küresel piyasalardaki değer kaybetmesi paritenin tekrardan 1,20 seviye altında hareketlere yol açtı. İtalya'da sosyalist hükümetin kurulmasına bir adım daha yaklaşırken Euro düşüş gösterdi. Güne bir miktar negatif başlayarak 0,0024 puan pozitif bir şekilde başladı. Bugün TSİ 11:45 İngiltere CBI trends sipariş ve fiyatları takip edilecek. Bu verinin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,4120 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,370 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda ticaret savaşlarına ilişkin tehditlerin azalması ve doların küresel piyasalardaki değerlenmesine hafif bir ara vermesi ile birlikte yatay bir şekilde seyretmektedir. Ons altın 1290 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 187 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

Jeopolitik gerilimler, ABD'nin İran'a yaptırımları Venezuela'da hızla düşen petrol üretiminin arz endişelerini artırmasının ardından 2014'ten bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), yıl sonuna kadar devam edecek anlaşma dahilinde, üretimi azaltarak küresel stokları daraltmaya devam ediyor. Petrol fiyatları; Brent petrol 79 dolarda tutundu. WTI petrol ise 72 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."