Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne Başlarken Piyasalar

11.06.2018 - 10:13:56

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün dolar bu hafta yoğun bir haftaya başlangıç yaptı. ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2,96 seviyesinin üzerinde geçen haftadan itibaren yükselmeye devam ediyor. ABD dolar endeksi 93,41 seviyelerinde işlem görmektedir. Geçtiğimiz hafta G7 zirvesi gerçekleşti. Ancak zirve görüşmesi olumsuz gerçekleşti. Çünkü ABD Başkanı ile diğer ülke lideri ABD'nin ticaret üzerindeki vergiler konusunda sert görüş ayrılıkları gerçekleşti. Bu hafta yatırımcılar için çok önemli bir hafta olacak. Çarşamba günü ABD merkez bankası olan FED'in faiz kararı açıklanacaktır. Bu toplantıda FED'in faiz artışına gideceği yönünde beklentiler yüksek. Ayrıca bugün ve yarın 68 milyar dolar büyüklüğünde 3, 10 ve 30 yıllık tahvil ihraçları gerçekleştirecek. Bu rakam Nisan ayındaki rakamdan 4 milyar dolar daha fazla olacak. Bugün ABD tarafında bu gelişmelerin dışında önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; haftaya 4.47 seviyelerinde başladı. USD/TRY kuru en yüksek 4,4874 seviyelerini en düşükte ise 4,4633 seviyelerini gördü. Bugün TSİ 10:00 cari açık verisi ve büyüme rakamları açıklanacak. Gelecek veri USDTRY kuru üzerinde etkili olabilir. Gelecek olumsuz rakamlar kurun yükselmesine neden olabilir. Ayrıca TSİ 14:30 da ise 12 aylık enflasyon beklentileri açıklanacak. Bu veride ekonomistler için önemli bir veri olarak takip edilecektir. Türkiye sepet kur 4,880 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 273 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında bu gelişmelerin haricinde takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmaktadır. Ancak seçim dair gündem yoğun olduğu için iç politika hareketli günler geçiyor ve piyasa tarafından yakından takip edilecektir.

 

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda bazı gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,18 seviyenin üzerinde haftaya başladı. EUR/USD paritesi en düşük 1,1755 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1809 seviyelerinde işlem görmektedir. Bu hafta Avrupa içinde önemli bir hafta çünkü Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası ECB'in toplantısı var ve yatırımcılar yakından takip edeceklerdir. Bugün TSİ 11:00 İtalya sanayi üretimi rakamları,TSİ 11:30 İngiltere dış ticaret dengesi, sanayi üretimi ve üretici rakamları takip edilecek. Bu verinin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

 

EUR/TRY kuru Türk Lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,30 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,28 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen Türk lirasının kırılgan olması ve küresel piyasalarda değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır.

 

ALTIN

Geçtiğimiz hafta G7 zirvesinde yaşanan anlaşmazlıklar ve olumsuz gelişmeler, ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim'in Salı günü gerçekleştirecek toplantı öncesi kıymetli maden yükseldi. Ons altın 1297 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 185 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

ABD'de artan üretimin fiyatlar üzerinde baskı oluşturması ve yatırımcıların OPEC'ten üretim kısıntılarının gevşetilip gevşetilmeyeceğine ilişkin işaretleri değerlendirmeye devam etmeleri ile birlikte kayıplarını varil başına 65 dolar civarında korudu. Petrol fiyatları; Brent petrol 76 dolarda tutundu. WTI petrol ise 65 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."