Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

05.07.2018 - 09:51:49

DOLAR

Küresel piyasalarda bugün ABD piyasaları, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları dolayısıyla Çarşamba günü kapalı idi. Yeni güne ABD dolar endeksi Salı güne yüzde 0,6 düşmesinin ardından yatay bir şekilde başladı. ABD dolar endeksi yüzde 94,37 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,84 seviyelerinde dalgalanmaktadır.

ABD ile Çin arasında ticaret yönelik yaptırımların Cuma günü uygulanacak olması üzerine gelişmekte olan ülke para birimleri düşüş göstermektedir. ABD'de tarafında yarın istihdam verileri açıklanacaktır. ABD'de tarım dışı istihdamın geçtiğimiz ay gerçekleşen 223,000'lik artışın ardından 195,000 daha artması bekleniyor. İşsizliğin ise 18 yılın en düşük rakamı olan yüzde 3.8'de kalması öngörülüyor. Ortalama saatlik kazançlarda ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.8'lik bir artış bekleniyor. Bugün ABD tarafında bugün TSİ 15:15 ADP işsizlik değişimleri ve TSİ 15:30 başlangıç işsizlik rakamları açıklanacak.

USD/TRY kuru; ABD piyasalarının açılması ile birlikte güne değer kayıpları ile başladı. Yarın ABD tarafında gelecek yoğun veri öncesi gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak değer kaybetmektedir. Ancak gün içerisinde yatırımcılar yarını fiyatlayabilir ve gelişmekte olan ülke para birimleri yükselebilir. Bugün USDTRY kuru 4,66 ile güne başladı ve piyasanın arz ve talebine göre 4,6884 seviyesine kadar yükseldi. Piyasada 4,6742 seviyelerinde işlem görmektedir. Yurtiçinde açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı kesin seçim sonuçlarının ardından, Pazartesi gerçekleşecek yemin törenlerinin ardından yeni kabinenin aynı gece duyurulması bekleniyor.

Türkiye sepet kur 5,07 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 301 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün Türkiye tarafında takip edilecek önemli bir veri bulunmamaktadır. Ancak TSİ 14:30 yabancı yatırımcı net tahvil ve hisse yatırımları takip edilecektir.

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda bazı gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,16 seviyenin üzerinde güne başladı. Euro yeni güne güçlü başladı ve dolar karşısında yükseliş göstermektedir. EUR/USD paritesi en düşük 1,1650 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1709 seviyelerinde işlem görmektedir.  

ECB geçtiğimiz ay, bu yıl net tahvil alımlarını sonlandıracağını açıklamış ancak faiz oranlarının "en azından 2019 yazına kadar" değişmeyeceğini bildirmişti. Açıklama faiz artışının Eylül ayında da gelebileceğine açık kapı bırakmış ancak net bir anlam çıkarılmasına olanak vermemişti. ECB Yönetim Konseyi Üyesi Vitas Vasiliauskas ise bankanın açıklamasının Eylül sonuna kadar olarak algılanması gerektiğini söyleyerek kullanılan dile açıklık getirmişti. ECB'nin Eylül ve Ekim toplantıları 31 Ekim 2019'da görev süresi dolacak Mario Draghi için de ECB başkanlığını faiz artışı ile bırakmak için son şans olacak.

Bugün TSİ 09:00 Almanya fabrika satışları, TSİ 11:10 İtalya, Fransa ve Almanya Markit perakende PMI rakamları açıklanacaktır. Bu verilerin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda Türk lirasında değer kayıplarına bağlı olarak yükseliş gösterdi. EUR/TRY kuru 5,48 seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,4688 seviyelerinde işlem görmektedir. Ancak buradaki hareketlilik tamamen dünkü Türk lirasının değer kaybetmesine bağlı olarak EUR/TRY kuru yükselmektedir.

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ve yine Cuma günü başlayacak ABD'nin Çin'e ek gümrük vergileri öncesi sakin seyretti. ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ve yine Cuma günü başlayacak ABD'nin Çin'e ek gümrük vergileri öncesi sakin seyretti. Ons altın 1261 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte 1256 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 187 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Suudi Arabistan'ın üretimi artırma taahhüdüne karşılık ABD'de azalan petrol stoklarına çevirmesi ile birlikte varil başına 74 dolar civarında tutundu. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günkü verilerine göre, ABD'de ham petrol stokları geçen hafta 4.1 milyon varil azaldı. Petrol fiyatları; Brent petrol 77 dolarda tutundu. WTI petrol ise 74 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."