Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

09.07.2018 - 10:10:31

DOLAR

Küresel piyasalarda yeni hafta riskli ürünlere talep ile başlamaktadır. Asya borsaları yükseliş kaydetti. ABD dolar endeksin düşmesi ile birlikte ABD vadelileri artış gösterdi. ABD dolar endeksi yüzde 93,37 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,83 seviyelerinde dalgalanmaktadır.

ABD ile Çin arasında ticaret yönelik gümrük tarifelerin Cuma günü uygulamaya başlaması Çin para birimi Yuan artış göstermektedir. Yuan'ın artış göstermesine bağlı olarak Güney Kore ve Japonya para birimleri de artış gösterdi. ABD doların düşüş göstermesi aynı zamanda gelişmekte olan ülke para birimlerinin de değerlenmesine yol açtı.  ABD'de tarafında bugün açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; ABD dolarındaki düşüşe ile birlikte güne değer artışı ile başladı.  Bugün USDTRY kuru 4,57 ile güne başladı ve piyasanın arz ve talebine göre 4,5892 seviyesine kadar yükseldi. Piyasada 4,55 seviyelerinde işlem görmektedir. Piyasaların gözü bu akşam açıklanacak yeni kabinede olacaktır. Açıklanacak yeni kabine piyasa tarafından olumlu karşılanır ise Türk lirasında değerlenme devam edebilir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 16:30'da TBMM Genel Kurulu'nda yemin edecek ve saat 18:00'da Cumhurbaşkanlığı göreve başlama törenine katılacak. Saat 19:30'da törene katılacak misafirlerin katılacağı yemeğe geçecek olan Erdoğan'ın saat 21:30'da düzenleyeceği basın toplantısıyla yeni kabineyi duyurması bekleniyor. Türkiye sepet kur 4,95 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 288 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Yurtiçinde bugün ekonomik takvimde TSİ 14:30 beş yıllık tahvil satışları takip edilecek bu verinin dışında önemli bir veri bulunmuyor.

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,17 seviyenin üzerinde güne başladı. Euro yeni haftaya güçlü başladı ve dolar karşısında yükseliş göstermektedir. Piyasa yatırımcılarına göre Euro yükselişinin devam edeceği yönünde oluşmaktadır. EUR/USD paritesi en düşük 1,17370 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1767 seviyelerinde işlem görmektedir.  

İngiltere Başbakanı Theresa May, hükümetin önemli üyelerinin Avrupa Birliği'nden yumuşak bir şekilde çıkma yönündeki planları protesto ederek istifa etmelerinin ardından büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmış durumda. Brexit Sekreteri David Davis ve yardımcısı Steve Baker, May'in AB'den çıkış stratejisi ve güç anlayışına karşı gelerek Pazar günü geç saatlerde istifa etti. Bu durum GBP ve Euro üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilir. Yatırımcılar İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmeleri yakından takip edecektir.

Bugün TSİ 09:00 Almanya dış ticaret verileri açıklanacak, TSİ 16:00 ECB başkanı M.Draghi konuşması takip edilecektir. Bu verilerin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda Türk lirasında değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. Ancak buradaki düşüş TL tarafında değer kazanmasına bağlı olarak EURTRY kuru düşüş göstermektedir. EUR/TRY kuru 5,35 seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,3670 seviyelerinde işlem görmektedir.

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden 2016'dan bu yana en büyük çeyrek dönem kaybını yaşadıktan sonra Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD'de Haziran ayı istihdam verilerinin karışık çıkması ve ticaret savaşlarına ilişkin tarifelerin uygulamaya konulması üzerine kıymetli maden sınırlı yükseliş gösterdi. Bir miktar Ons altın 1262 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte 1260 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 183 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

ABD'de petrol şirketlerinin aktif petrol sondaj kuyusu sayısını artırmaları ve buna bağlı olarak, arz açığı endişelerinin geçici olarak zayıflaması ile birlikte, yükselişini varil başına 74 dolar civarında durdurdu. Baker Hughes'ın açıkladığı verilere göre, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı geçen hafta 5 artarak 863'e çıktı ve art arda iki haftalık yükselişini durdurdu.

Petrol fiyatları; Brent petrol 77 dolarda tutundu. WTI petrol ise 74 doların üzerinde işlem görmektedir.

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."