Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

11.07.2018 - 10:01:09

DOLAR

Küresel piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump 200 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 gümrük tarifesi getireceği ürün listesini yayımladı. Trump'ın yeni tarifesi ile birlikte hisse senetleri ABD ve Asya'da düşüş gösterdi. ABD dolar endeksin düşmesi ile birlikte ABD vadelileri artış gösterdi. ABD dolar endeksi yüzde 94,18 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,83 seviyelerinde dalgalanmaktadır.

ABD ile Çin arasında ticaret yönelik gümrük tarifelerin Cuma günü uygulamaya başlaması Çin para birimi Yuan artış göstermektedir. Yuan'ın artış göstermesine bağlı olarak Güney Kore ve Japonya para birimleri de artış gösterdi. ABD doların düşüş göstermesi aynı zamanda gelişmekte olan ülke para birimlerinin de değerlenmesine yol açtı.  ABD'de tarafında bugün TSİ 14:00 MBA mortgage başvuruları ve TSİ 15:30 PPI verileri açıklanacaktır.

USD/TRY kuru; Cumhurbaşkanlığı sisteminin kabinesinin açıklanması ile birlikte değer kaybeden Türk lirası bugünde güne değer kayıpları ile başladı.  Bugün USDTRY kuru 4,70 ile güne başladı ve piyasanın arz ve talebine göre 4,7266 seviyesine kadar yükseldi. Piyasada 4,7250 seviyelerinde işlem görmektedir. Dün yeni Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyon, para politikası gibi konularda ilk mesajını Salı günü Hazine'de gerçekleşen devir teslim töreninde yaptı. Konuşmasında 'piyasa dostu' vurgular dikkat çekti. Ancak piyasa tarafında hisse satışları devam etti. Türk hisselerinde satış dalgasını ise Salı günü bankalar sürükledi. Bankacılık endeksi 18 Temmuz 2016'dan bu yana en sert düşüşünü Salı yüzde 6,5 ile kaydetti. Hazine ihaleleri sonrası ise Türkiye 10 yıllık tahvil faizi Salı günü rekora yakın seviyeden yüzde 17,61'den kapandı. Türkiye sepet kur 5,13 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 294 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Yurtiçinde bugün ekonomik takvimde TCMB'nin 10:00'da açıklayacağı Mayıs ayı ödemeler dengesi verileri takip edilecek bu verinin dışında önemli bir veri bulunmuyor.

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,17 seviyenin üzerinde güne başladı. Euro yeni haftaya güçlü başladı ve dolar karşısında yükseliş göstermektedir. Piyasa yatırımcılarına göre Euro yükselişinin devam edeceği yönünde oluşmaktadır. Ancak bugün biraz değer düşüklüğü göstermektedir. EUR/USD paritesi en düşük 1,17230 seviyelerine kadar geriledi ancak an itibariyle 1,1740 seviyelerinde işlem görmektedir.  

Bugün TSİ 10:00 ECB başkanı M.Draghi konuşması takip edilecektir. Bu verilerin dışında herhangi bir önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda Türk lirasında değer kaybetmesine bağlı olarak yükseliş gösterdi. Ancak buradaki düşüş TL tarafında değer kaybetmesine bağlı olarak EURTRY kuru yükseliş göstermektedir. EUR/TRY kuru 5,51 seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,5637 seviyelerinde işlem görmektedir.

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden ABD Başkanı Trump yönetiminin ek gümrük vergisine tabi daha büyük bir Çin malları listesi açıklamasının ardından doların güçlenmesi sonucu düşüşünü ikinci güne taşıdı. Bir miktar Ons altın 1252 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte 1260 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 189 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Petrol fiyatları, Libya'dan Venezuela'ya, üretim aksaklıklarının arz darlığı yaratabileceği endişeleri ve ABD'nin İran'a yeniden yaptırım uygulamasının OPEC ve ortaklarının üretim artışı kararını gölgelemesi ile birlikte 3 yılın en yüksek seviyesi yakınında dalgalandı. Petrol fiyatları; Brent petrol 78 dolarda tutundu. WTI petrol ise 73 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."