Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

02.08.2018 - 10:07:36

Usd/TL
Dün takip ettiğimiz haber ile birlikte dolar/tl rekor tazeledi ve 5,0157 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Nedeni ise ABD’nin Türkiye’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e Rahip Brunson’ın tutukluluğunda rol oynadığı gerekçesiyle yaptırım uygulanacağı haberi oldu.
Cuma günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Singapur’da görüşecek.
ABD 10 yıllık tahvil faizi uzun bir aranın ardından dün tekrar %3 seviyesinin üzerine çıktı.
ABD ve Türkiye arasındaki gerilime yönelik haber akışı piyasanın takibinde olacak. Yarın için ise yurtiçinde enflasyon rakamları ve ABD tarafında takip edeceğimiz tarım dışı istihdam verisi önem arz ediyor.
Eur/Usd
Yunanistan’a yönelik olumsuz veri akışının ardından baskılanan parite kademeli faiz artışının sinyali ile düşüşünü sürdürdü. Bu toplantıda beklenildiği faiz artışına gidilmedi. Geriye bu yıl üç toplantı kaldı beklenti 2 faiz artışı olacağı yönünde. Dolar endeksi güne 94,72 seviyesinde başladı. Dolar endeksinde yükseliş eğilimi ile birlikte paritedeki aşağı yönlü hareket devam edebilir.
Altın
Beklenildiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyen Fed’in bu toplantısında güçlü büyümeye yapılan vurgu ve kademeli faiz artışı sinyali ile birlikte sarı metal baskılandı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %3 seviyesinin üzerini test etmesi ve dolar endeksindeki güçlenme ile baskının devamını bekleyebiliriz.