Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

11.09.2018 - 10:55:40

Usd/TL

Dün yurtiçinde büyüme rakamını takip ettik. Büyüme rakamı öncesinde yükselişe geçen dolar/tl beklentilerden çok uzak gelmeyen büyüme rakamının ardından sınırlı hareket gösterdi. Piyasanın odağında Perşembe günü takip edeceğimiz faiz kararı yer alıyor. Faiz artışı beklentisi kurdaki yükselişi sınırlamakta. Aynı zamanda dolar endeksindeki geri çekilmede rahat bir nefes aldırttı. Bugün yurtiçinde açıklanacak bir veri bulunmazken,  ABD tarafında veri takvimi sakin. Açıklamalar takip edilecek.

Eur/Usd

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier'in sekiz hafta içerisinde İngiltere ile anlaşma olabileceği yönündeki açıklamaları ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmayı düşünmedikleri yönündeki açıklamaları paritenin yukarı yönlü hareketlerini destekledi. Açıklamaların ardından ise dolar endeksinde geri çekilme takip edildi. Paritede tekrar 1,16 seviyesinin üzerine geçti. Bugün için ABD tarafında veri takvimi sakinken, Euro tarafında takip edilecek veriler paritede harekete neden olabilir.

Altın

Veri takviminin sakin olduğu haftanın ilk işlem gününde dolar endeksindeki geri çekilmeye rağmen sarı metalin yukarı yönlü hareketleri sınırlı kalmakta. Piyasa beklentisi sarı metal üzerindeki baskının devam edeceği yönünde.

 

Veri Akışı

 

ÜlkeSaatVeriBeklenenBir Önceki
İngiltere11:30İşsizlik Oranı (Tem)%4,0%4,0
İngiltere11:30Ortalama Gelir Endeksi+ İkramiye (Tem)%2,4%2,4
İngiltere11:30İşsizlik Hak Başvuru Sayısındaki Değişim (Ağu)10K6,2K
Almanya12:00ZEW Mevcut Koşullar Endeksi (Eylül)72,072,6
Almanya12:00ZEW Ekonomik Hissiyatı (Eyl)-14,0-13,7
Euro Bölgesi12:00ZEW Ekonomik Hissiyatı (Eyl)-10,9-11,1
ABD17:00İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Tem)6,646M6,662M

 

Burada belirtilen bilgiler, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş tarafından, güvenilirliğine ve doğruluğuna inanılan kaynaklardan, okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla derlenmiştir. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere dayalı yapılan yorumlar ve tahminler, o tarihteki kanımızı yansıtmaktaysa da bu bilgiler, hiçbir şekilde yatırım danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilemeyecektir. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. söz konusu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin kullanılmasından doğabilecek zararlardan dolayı, hiçbir sorumluluk kabul etmez. İşbu rapor içerisindeki bilgilere ait telif hakkı kendimize ait olup, üçüncü kişilerce izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz veya kopyalanamaz.