Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken bugün

13.09.2018 - 10:27:45

DOLAR

Küresel piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret konusunda anlaşma sağlamak için Çin'e müzakere davetini uzattı. ABD dolar endeksi bugün artıda güne başladı.

ABD dolar endeksi yüzde 94,85 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 2,96 seviyelerinde dalgalanmaktadır.ABD'de tarafında bugün TSİ 15:30 Enflasyon verisi piyasalar açısından önemli bir şekilde takip edilecektir. TSİ 15:30 da başlangıç işsizlik başvuruları ve aylık bütçe rakamları açıklanacaktır.Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; bu hafta başından beri bugün açıklanacak merkez kararına ilişkin beklentiler dahilinde dalgalanmaktadır. TCMB haftanın dördüncü işlem gününde TSİ 14:00  faiz kararını açıklayacak. Piyasalar tamamen açıklanacak bu karara odaklanmış durumda. Piyasa beklentisi bir haftalık repo faizinin 300-500 baz puan artış ile yüzde 21'e yükseltilebileceği yönündedir. Eğer merkez bankası artışı gerçekleştirir ise USDTRY kuru ciddi bir gerileme görebiliriz. Herhangi bir değişiklik olmaz ise kur da ciddi bir yukarıya doğru hareket görebiliriz. Bugün USDTRY kuru 6,3447 ile güne başladı ve piyasanın arz ve talebine göre 6,3392 seviyesine kadar geriledi. Piyasada 6,3525 seviyelerinde işlem görmektedir. Hazine ihaleleri sonrası ise Türkiye 10 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 20,31 den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 6,87 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 517 puan seviyelerinde işlem görmektedir. Bugün yurtiçinde; ekonomik takvimde TÜİK 14:00'da TCMB faiz kararını açıklayacak. Bu verilerin dışında önemli bir gelişme bulunmamaktadır.

EURO

EUR/USD paritesi doların küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanması üzerine parite 1,16 seviyenin üzerinde yeni güne başladı. Euro yeni haftaya güçlü başladı ve dolar karşısında yükselişi bugün göstermemektedir. Piyasa yatırımcılarına göre Euro yükselişinin devam edeceği yönünde oluşmaktadır. Euro tarafında bugün ECB'nin faiz kararı açıklanacaktır. Piyasa beklenti faiz kararı artışı olmayacağı yönünde oluşmuştur. Karardan 45 dakika sonra ECB Başkanı Mario Draghi Frankfurt'ta basının karşısına çıkacak. 

Bugün ekonomik takvimde Avrupa tarafında, İngiltere Merkez bankası faiz kararı verileri açıklanacaktır. Bu gelişmenin haricinde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

                                                                                                                                                                                                                                           

EUR/TRY kurunda Türk lirasında değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. Ancak buradaki düşüş TL tarafında değer kazanmasına bağlı olarak EURTRY kuru düşüş göstermektedir. Yeni güne başlanması ile birlikte kur hafif yukarı doğru dalgalanmaktadır.  EUR/TRY kuru 7,3615 seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 7,4134 seviyelerinde işlem görmektedir.

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli 1203 dolar seviyelerin hafif altında işlem görmektedir. Küresel piyasalarda doların tekrar değer kazanması ile birlikte güvenli limanlara olan talep azaldı. Ons altın 1210 doların üstüne gelmesi durumunda daha da yukarı gelmesini görebiliriz. Ons altın 1218 dolar seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte 1219 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 245 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Petrol fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini İran'a yaptırımların başlaması ile birlikte doğabilecek arz açıklarına ve OPEC'in üretimi artırarak bu açıkları kapatıp kapatamayacağına çevirmeleri ile birlikte varil başına 70 doların altında seyretti. Bu gelişmeler eşliğinde petrol fiyatları yükseliş gösterdi. Petrol fiyatları; Brent petrol 79 dolarda tutundu. WTI petrol ise 69 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."