Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

09.10.2018 - 11:15:36

Usd/TL
 
Cuma günü Rahip Brunson davası öncesi bugün yurtiçinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 13:00’te açıklanacağı belirttiği Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını takip edeceğiz. Piyasa beklentisi programın açıklanmasıyla birlikte Türk Lirasında değerlenme görüleceği yönünde.
 
Uluslararası Para Fonu’nun Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2018 sayısını takip ettik. IMF, 2018 ve 2019 için küresel ekonomiye yönelik büyüme beklentilerini aşağı çekti. Bu aşağı yönlü beklentide ticaret savaşarı, siyasi belirsizlikler yer alıyor. Ayrıca Türkiye’ye yönelik 2018 ve 2019 büyüme beklentileri de aşağı çekti. 2018 için büyüme beklentisi %4,2’den %3,5’a ve 2019 için büyüme beklentisi  %4’ten %0,4’e çekildi.
 
Eur/Usd
 
İtalya konusundaki bütçe konusudaki endişeler ve dolar endeksindeki güçlenme ile birlikte parite aşağı yönlü seyrine devam ediyor. İtalya, Avrupa Birliği ülkelerinde mülteci kabul etmeyeceğini ifade etti.  Dolar endeksi şu an itibariyle 95,86 seviyesinde yer alıyor. Gün içinde parite için takip edeceğimiz ilk destek seviyesi 1,1430 seviyesinde yer alıyor. Paritedeki yükseliş için ise 1,1550 seviyesinin aşılması önem arz etmekte.
 
Altın
 
Dolar endeksindeki değerenme ile birlikte haftaya sarı metal değer kayıpları ile başlangı yaptı. Gün içersinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareket piyasanın takibinde olacak. Hafta genelinde ABD tarafında takip edeceğimiz enflasyon rakamları ve FOMC üyelerinin konuşmaları sarı metal için önem arzediyor.
 
Burada belirtilen bilgiler, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş tarafından, güvenilirliğine ve doğruluğuna inanılan kaynaklardan, okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla derlenmiştir. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere dayalı yapılan yorumlar ve tahminler, o tarihteki kanımızı yansıtmaktaysa da bu bilgiler, hiçbir şekilde yatırım danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilemeyecektir. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. söz konusu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin kullanılmasından doğabilecek zararlardan dolayı, hiçbir sorumluluk kabul etmez. İşbu rapor içerisindeki bilgilere ait telif hakkı kendimize ait olup, üçüncü kişilerce izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz veya kopyalanamaz.