Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Güne başlarken piyasalar

10.10.2018 - 12:01:18

Usd/TL
 
ABD Başkanı Trump’ın Fed’i faiz artırımı konusunda hızlı gittiği gerekçesiyle uyarması ve bu durumu sevmediğini belirten açıklamalarının ardından doları geriletti. Trump’ın açıklamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme takip edildi. Kurdaki geri çekilmede dün takip ettiğimiz Enflasyonla Mücadele Programı’nda bahsedilen somut adımların da etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde 6,06 desteği aşağı yönlü hareketlerin devamı için önem arzmekte.
 
Eur/Usd
 
İtalya konusunda acil bir durum olmadığı konusundaki VE Brexit sürecine yönelik aşama kaydedildiği yönelik haber akışı paritede toparlanmaya neden oldu. Trump’ın faiz artışları konusundaki açıklamalarında dolar tarafında değer kaybına neden oldu. Gün içerisinde ABD tarafında ÜFE rakamları piyasanın takibinde olacak.
 
Altın
 
Trump’ın Fed’i faiz artırımları konusunda çok hızı gittiği için  eleştirmesinin ardından sarı metalde yükseliş takip edildi. Dolar endeksi 95,62 seviyesinde yer alırken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise geri çekilme görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi şu an itibariyle 3,21 seviyeside yer alıyor. Sarı metalde yukarı yönlü eğilimlerin devamı için 1202 seviyesi önem arz etmekte. Bugün için ABD tarafında takip edeceğimiz ÜFE rakamları sarı metalin yönü içi önemli.
 
Veri Akışı
 
Ülke
Saat
Veri
Beklenen
Bir Önceki
İngiltere
11:30
Sanayi Üretimi (Aylık)
%0,1
%0,1
İngiltere
11:30
İmalat Üretimi (Aylık)
%0,1
-%0,2
İngiltere
11:30
Ticaret Dengesi
-10,70B
-9,97B
İngiltere
11:30
Avrupa Birliği Harici Ticaret Dengesi
-3,30B
-2,80B
ABD
15:30
Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık)
 
-%0,1
ABD
15:30
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık)
%0,2
-%0,1
 
Burada belirtilen bilgiler, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş tarafından, güvenilirliğine ve doğruluğuna inanılan kaynaklardan, okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla derlenmiştir. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere dayalı yapılan yorumlar ve tahminler, o tarihteki kanımızı yansıtmaktaysa da bu bilgiler, hiçbir şekilde yatırım danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilemeyecektir. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. söz konusu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin kullanılmasından doğabilecek zararlardan dolayı, hiçbir sorumluluk kabul etmez. İşbu rapor içerisindeki bilgilere ait telif hakkı kendimize ait olup, üçüncü kişilerce izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz veya kopyalanamaz.