Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

11.10.2018 - 10:17:53

DOLAR

Küresel piyasalarda ABD tarafında hisse senetlerinde satış görüldü. ABD tarafındaki hisse senetlerindeki satış dalgası Asya piyasasına yayıldı ve hisse senetleri düşüş gösterdi. ABD Dolar'ı küresel piyasalarda değer kaybetti. Ayrıca çoğu önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. ABD dolar endeksi yüzde 95,331 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

ABD başkanı FED'in faiz artış kararını olumsuz değerlendirmesi piyasalar üzerinde etkili oldu. ABD Başkan'ın yüksek faiz oranlarını istemediği ve kendisinin yüksek faiz oranını benimsemediğini dile getirmiştir. FED ise bu yıl ve önümüzdeki yıl faiz artışı gerçekleştireceği bir dönem içerisindedir.

ABD 10 yıllık faizi tepelerden düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 3.15 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 24,510 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;

15:30 ABD CPI enflasyon verisi,

15:30 ABD başlangıç işsizlik ideaları,

15:30 ABD güncel işsizlik ideaları,

Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; güne değer kaybederek başladı. ABD Dolarında değer kaybetmesi kur üzerinde etkili oldu ve Türk lirası değer kazanarak kur geriledi. Güne açılışta 6,0324 kur seviyelerinde başladı. Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 6,0340 seviyesini gördü. Dün kapanışta 6,0759 seviyelerinde işlem görmektedir. USDTRY kuru yarın davası olan ABD'li rahip Brunson davası sonucuna göre hareketlilik görebiliriz. ABD lehine çıkabilecek karar neticesinde kur üzerinde gerileme görebiliriz. Türkiye 10 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 19,30  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 6, 5030 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 412 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

Bugün yurtiçinde ekonomik takvimde aşağıdaki veri akışı bulunmamaktadır.

10:00/Cari İşlemler Dengesi/Ağustos/Beklenti: + 2.50 milyar dolar/Önceki: - 1.75 milyar dolar
14:30/Yabancıların Net Tahvil Yatırımları/5 Ekim/Önceki: 74 milyon dolar
14:30/Yabancıların Net Hisse Senedi Yatırımları/5 Ekim/Önceki: - 153 milyon dolar

 

EURO

EUR/USD paritesi Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,15 seviyenin üzerinde yeni güne başladı. Euro geçtiğimiz hafta Avrupa tarafında ise İtalya tarafında ekonomik krize ilişkin haberlerin yer alması ve ABD tarafında ekonomik verilerin güçlü gelmesi ile birlikte değer kaybetti. Ancak ABD Doların değer kaybetmesi üzerinde Euro küresel piyasalarda değer kazandı. Ayrıca İngiltere'de Brexit sürecinin tekrar gündemde olması ve AB'de kalma konularının konuşulması üzerine Avrupa para birimleri değer kazandı.

EUR/USD paritesi 1,1545 seviyesinde açılış yaptı. Piyasa da 1,1550 seviyelerinde işlem görmektedir.

Bugün ekonomik takvimde Avrupa tarafında bugün,

09:45 Fransa CPI enflasyon verisi açıklanacak,

10:30 İsveç CPI enflasyon verisi açıklanacak.

EUR/TRY kurunda Türk lirasında değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kur aşağı doğru dalgalanmaktadır.  EUR/TRY kuru dün kapanışta 7,0068 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 6,9346 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden 1200 dolar seviyelerin altında işlem görmektedir. ABD tarafında doların değer kaybetmesi ve tahvil faizleri değer kaybetmesi üzerine kıymetli maden değer kayıplarını toparlamaya çalışıyor. Ancak haftayı 1200 dolara yakın kapatmaya hazırlanıyor. Ons altın 1191 dolar seviyelerine kadar düştü. Piyasanın açılması ile birlikte 1196 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 231 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

 

PETROL

ABD'nin İran'a yönelik yaklaşan yaptırımlarının, Venezuela ve Libya'daki sıkıntılardan dolayı zaten kötüleşen piyasada, ihracatın azalmasına ve küresel arz darlığının yoğunlaşmasına neden olacağı endişeleri ile dört yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Ancak son iki gündür petrol fiyatları değer kaybetmektedir. Petrol fiyatları; Brent petrol 81 dolarda tutundu. WTI petrol ise 72 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."