Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

06.11.2018 - 09:42:34

DOLAR

Küresel piyasalarda dün İran'a yönelik yaptırımlar konusunda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in TSİ 16:30 basın açıklaması ile resmen başlamış oldu. Yaptırımlar konusunda ABD kendisinin belirlediği ve müttefik olarak gördüğü sekiz ülkeyi yaptırımlar konusunda muaf tuttu. Bu ülkeler arasında Türkiye 'de vardır.

ABD Dolar endeksi 97 bin puanın altına geriledi. ABD dolar endeksi yüzde 96,31 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık faizi yükseliş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 3.20 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 24,380 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;

18:00/ABD/JOLTS Açılan İş Sayısı/Eylül/Beklenti: 7125/Önceki: 7136
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; güne değer kazanarak başladı. Dün Ekim ayı enflasyon verisi açıklandı. TÜİK tarafından saat 10:00'da açıklandı. Tüketici enflasyon verisi aylık bazda yüzde 2,67 gerçekleşti. Yıllık bazda ise yüzde 25,24 gerçekleşti. Üretici enflasyon verisi aylık bazda yüzde 0,91 gerçekleşti. Yıllık bazda ise yüzde 45,01 olarak gerçekleşti. Gerçekleşen verileri baktığımızda fiyatlar düzeyindeki artış ekim ayında da devam etmektedir. Açıklanan veri ile birlikte kur yukarı yönlü hareket yaptı. ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında muafiyet listesinde Türkiye'nin yer alması TL'yi pozitif ayrıştırdı. Türk Lirası'nın pozitif ayrışmasına neden olan bir diğer etmen de Halk Bankası ile ilgili konuda gelişen olumlu beklentiler oldu.

Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 5,3374 seviyelerinde işlem görmektedir. Dün kapanışta 5,3104 seviyelerine yakın işlem görmektedir. Türkiye 10 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 17,96  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 5,70 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 391 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

Bugün yurtiçinde ekonomik takvimde TİM ihracat verisi ve Hazine nakit dengesi verisi açıklanacaktır.

 

EURO

EUR/USD paritesi geçtiğimiz hafta Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanması üzerine parite 1,14 seviyesinin üzerinde seyretmektedir. Ancak yeni haftaya başlanması ile birlikte; EUR/USD paritesi 1,1408 seviyesinde dün kapanış yaptı. Piyasa da 1,1416 seviyelerinde işlem görmektedir.

AB'de tarafında bugün;

11:55/Almanya/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Ekim/Beklenti: 53.6/Önceki: 53.6
11:55/Almanya/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Ekim/Beklenti: 52.7/Önceki: 52.7
12:00/Euro Bölgesi/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Ekim/Beklenti: 53.3/Önceki: 53.3
12:00/Euro Bölgesi/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Ekim/Beklenti: 52.7/Önceki: 52.7
13:00/Euro Bölgesi/ÜFE (aylık)/Eylül/Beklenti: + % 0.4/Önceki: + % 0.3
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda geçtiğimiz hafta Türk lirasında değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kuru hafif yukarı doğru dalgalanmaktadır.  EUR/TRY kuru dün kapanışta 6,0626 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 6,0972 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden değer kaybetti. ABD tarafında Salı günü gerçekleşecek Kongre ara seçimleri öncesi hafif değer kaybetti. Ons altın 1228 dolar seviyelerine kadar düştü. Piyasanın açılması ile birlikte 1230 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 211 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

                                                                                                                                                  

PETROL

Petrol arzındaki bolluğa ilişkin endişelerin tekrar gündeme gelmesi ile birlikte petrol fiyatları düşüşünü durdurdu. Ayrıca doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi de etkili oldu.

Petrol fiyatları; Brent petrol 72 dolarda tutundu. WTI petrol ise 62 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."