Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

07.11.2018 - 09:04:19

DOLAR

Küresel piyasalarda dolar endeksi ABD ara seçimlerinden sonra gevşedi. ABD'de dün ara seçimler netleşti. Temsilciler meclisini Demokratlar, Senato'da Cumhuriyetçiler çoğunluk sağladı. Bu durum güçlü dolar üzerinde baskı oluşturabilir.

ABD Dolar endeksi 97 bin puanın altına geriledi. ABD dolar endeksi yüzde 96,06 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık faizi düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 3.18 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 24,380 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;

15:00/ABD/MBA Mortgage Başvuruları/2 Kasım/Önceki: - % 2.5
23:00/ABD/Tüketici Kredileri/Eylül/beklenti: 15.500 milyar dolar/Önceki: 20.078 milyar dolar
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; güne hafif artış ile başladı. ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında muafiyet listesinde Türkiye'nin yer alması TL'yi pozitif ayrıştırdı. Türk Lirası'nın pozitif ayrışmasına neden olan bir diğer etmen de Halk Bankası ile ilgili konuda gelişen olumlu beklentiler ile birlikte 5,30 seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak dün akşam saatlerinde kur tekrar yükseliş gösterdi. ABD tarafında yaşanan ara seçimlerin etkisi kur üzerinde etkili oldu.

Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 5,3884 seviyelerinde işlem görmektedir. Dün kapanışta 5,3766 seviyelerine yakın işlem görmektedir. Türkiye 10 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 16,16  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 5,75 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 359 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

Bugün yurtiçinde ekonomik takvimde Hazine nakit dengesi verisi açıklanacaktır.

 

EURO

EUR/USD paritesi Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanması üzerine parite 1,14 seviyesinin üzerinde seyretmektedir. Dün ABD tarafında yaşanan ara seçimler ile birlikte dolar tarafındaki gevşeme ile birlikte; EUR/USD paritesi 1,1418 seviyesinde dün kapanış yaptı. Piyasa da 1,1434 seviyelerinde işlem görmektedir.

AB'de tarafında bugün;

11:30/İngiltere/Halifax Konut Fiyatları (aylık)/Ekim/Beklenti: + % 0.8/Önceki: - % 1.4
11:30/İngiltere/Halifax Konut Fiyatları (3ay/yıl)/Ekim/Beklenti: + % 1.3/Önceki: + % 2.5
11:30/İngiltere/İnşaat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Ekim/Önceki: 50.2
12:00/İtalya/Perakende Satışlar (aylık)/Eylül/Beklenti: - % 0.2/Önceki: + % 0.7
12:00/İtalya/Perakende Satışlar (yıllık)/Eylül/Beklenti: + % 2.1/Önceki: + % 2.2
13:00/Euro Bölgesi/Perakende Satışlar (aylık)/Eylül/Beklenti: + % 0.1/Önceki: - % 0.2
13:00/Euro Bölgesi/Perakende Satışlar (yıllık)/Eylül/Beklenti: + % 0.8/Önceki: + % 1.8
13:00/İtalya/Istat Aylık Ekonomi Notu Açıklayacak
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda geçtiğimiz hafta Türk lirasında değer kazanmasına bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kuru hafif yukarı doğru dalgalanmaktadır.  EUR/TRY kuru dün kapanışta 6,1417 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 6,1816 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden değer kazandı. ABD tarafında Salı günü gerçekleşen ara seçim kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ons altın 1232 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte 1228 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 212 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

                                                                                                                                                  

PETROL

Petrol arzındaki bolluğa ilişkin endişelerin ortadan kalkması ile birlikte petrol fiyatları düşüşünü sürdürdü. ABD yönetimi, ülkenin petrol üretiminin bu yıl rekor hızda artacağı tahmininde bulunurken, özel sektörün açıkladığı verilere göre, ABD'de ham petrol stokları geçen hafta yükseldi.

Petrol fiyatları; Brent petrol 71 dolarda tutundu. WTI petrol ise 61 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."