Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

04.12.2018 - 09:44:36

DOLAR

Küresel piyasalarda G-20 Liderler zirvesinde ABD ile Çin ticaret konusunda anlaşmaya vardı. ABD doları Çin yuan'ı karşısında değer kaybetti. FED'in gelecek yıl için faiz artışı konusunda ABD ekonomisinin durağan seviyeye geldiği konusundaki göstergeler ile birlikte dolar küresel piyasalarda değer kaybetti. ABD Dolar endeksi 97 bin puanın altında seyretmektedir. ABD dolar endeksi yüzde 96,690 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık faizi ciddi düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 2,9497 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 25,13 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;
Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; düne göre gerileme ile başladı. Küresel piyasada TL aleyhine gelişmeler, TL kuru 5,20 seviyelerin üzerinde seyretmektedir. Geçtiğimiz hafta ciddi değer kazanan TL bu hafta güne USDTRY kuru yükseliş seyri ile başladı. Dün Kasım ayı enflasyon verisi açıklandı. Tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 1,44 düşüş gösterdi. Yıllık tüketici enflasyon rakamı ise yıllıkta yüzde 21,26 olarak gerçekleşti. Üretici enflasyonu kasım ayında yüzde 2,53 düşüş gösterdi. Yıllık üretici enflasyon rakamı ise yıllıkta yüzde 38,54 olarak gerçekleşti. Gelen enflasyon verisi Türk lirası üzerinde etkili oldu. USDTRY kuru 5,14 seviyelerine kadar geriledi. Ancak daha sonra piyasada Aralık ayındaki TCMB toplantısında faiz indirimi yapılacağı konusunda haberlerin etkisi ve petrol fiyatlarının küresel piyasalarda yükseliş göstermesi Türk Lirasını olumsuz etkiledi ve yükseliş kaydetti. Petrol fiyatların yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğu için pozitif etki yaptı çünkü bu ülkeler ihraççı konumundalar. Türkiye ise negatif ayrıldı çünkü Türkiye petrol ithal eden ülke konumunda. Bu Türkiye tarafında TCMB döviz efektif döviz rakamları takip edilecektir. Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 5,2497 seviyelerinde işlem görmektedir. Önceki kapanışta 5,2522 seviyelerine yakın işlem görmektedir. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 19,40  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 5,61 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 386 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

EURO

EUR/USD paritesi Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanması üzerine parite 1,13 seviyesinin üzerinde seyretmektedir. EUR/USD paritesinin değer kazanmasında doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi üzerine yükseliş gösterdi.

EUR/USD paritesi 1,1346 seviyesinde önceki kapanış yaptı. Piyasa da 1,1387 seviyelerinde işlem görmektedir.

AB'de tarafında bugün;

10:45/Fransa/Bütçe Dengesi (yılbaşından bu yana)/Ekim/Önceki: - 87.1 milyar Euro
12:30/İngiltere/İnşaat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 53.2
13:00/Euro Bölgesi/ÜFE (aylık)/Ekim/Önceki: + % 0.5
13:00/Euro Bölgesi/ÜFE (yıllık)/Ekim/Önceki: + % 4.5
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda geçtiğimiz hafta Türk lirasında değer kazanması bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kuru hafif bir şekilde yukarı doğru dalgalanmaktadır.  EUR/TRY kuru önceki kapanışta 5,9637 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 5,9774 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden değer kazandı. ABD tarafında doların değer kaybetmesi kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ayrıca küresel piyasalarda emtia fiyatlarının yükselmesi kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ons altın 1238 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Piyasanın açılması ile birlikte 1237 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 208 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

                                                                                                                                                  

PETROL

OPEC ve ortaklarının piyasaya istikrar kazandırmak için anlaşmaya varacakları beklentisi ile arz bolluğu endişelerinin azalması sonucu Haziran'dan bu yana en büyük iki günlük yükselişine yöneldi. Petrol fiyatlar ayrıca, Kanada'nın Alberta bölgesinin petrol üretimini günlük 325,000 varil azaltmayı planladığını duyurmasından da destek buldu.

Petrol fiyatları; Brent petrol 62 dolarda tutundu. WTI petrol ise 53 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."