Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

05.12.2018 - 09:15:40

DOLAR

Küresel piyasalarda dolar endeksi dünkü düşüşün ardından bugün yukarıda seyrediyor. Hisse senetlerinde sert düşüş yatırımcıların riskli varlıklardan kaçtığını gösteriyor. Çünkü ABD ekonomisinin resesyona girebileceği yönündeki haberler etkili olmaktadır. FED'in gelecek yıl için faiz artışı konusunda ABD ekonomisinin durağan seviyeye geldiği konusundaki göstergeler ile birlikte ABD tahvil getirileri değer kaybetti. ABD Dolar endeksi 97 bin puanın üzerinde seyretmektedir. ABD dolar endeksi yüzde 97,140 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık faizi ciddi düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 2,91 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 26,13 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;

16:15/ABD/ADP Özel Sektör İstihdam/Kasım/Beklenti: 205,000/Önceki: 227,000
16:30/ABD/Tarım Dışı Verimlilik/3. Çeyrek/Beklenti: + % 2.4/Önceki: + % 2.2
16:30/ABD/Birim Emek Maliyeti/3. Çeyrek/Beklenti: + % 1.0/Önceki: + % 1.2
17:45/ABD/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 54.4
17:45/ABD/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 54.4

18:00/ABD/ISM İmalat Dışı Endeksi/Kasım/Beklenti: 59.3/Önceki: 60.3
22:00/ABD/Fed Bej Kitap
Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; düne göre güne yükseliş ile başladı. Küresel piyasada TL aleyhine gelişmeler, TL kuru 5,40 seviyelerine yakın seyretmektedir. Geçtiğimiz hafta ciddi değer kazanan TL bu hafta güne USDTRY kuru yükseliş seyri ile geri vermeye başladı. TÜİK tarafından açıklana Kasım ayına ilişkin enflasyon verisi beklenenden daha iyi gelmesi yatırımcıların dikkatini TCMB Aralık ayına ilişkin faiz kararına çevrildi. TCMB'nin faiz indirebileceği konusundaki haberler kurun yükselmesine neden olan sebeplerden sayılmaktadır. Ayrıca Güney Afrika para birimi Rant küresel yatırımcılar tarafından talep görmesi TL tarafına olumsuz yansımaktadır. Çünkü petrol fiyatların yükselmesi Güney Afrika'nın petrol ihraç eden ülke olması para birimine olumlu yansıdı. Bugün yurtiçinde TCMB tarafında açıklanacak 2019 Para ve Kur Politikası metni piyasada yakından izlenecek. Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 5,4336 seviyelerinde işlem görmektedir. Önceki kapanışta 5,3890 seviyelerine yakın işlem görmektedir. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 19,30  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 5,78 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 405 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

 

EURO

EUR/USD paritesi Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanması üzerine parite 1,14 seviyesinin hemen altında seyretmektedir. EUR/USD paritesinin değer kazanmasında doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi üzerine yükseliş gösterdi. Ancak bugün negatif bir seyir sergilemektedir. Dün EUR/USD paritesi 1,14 seviyenin üzerinde işlem görmüştü.

EUR/USD paritesi 1,1338 seviyesinde önceki kapanış yaptı. Piyasa da 1,1332 seviyelerinde işlem görmektedir. Avrupa tarafında İngiltere'nin Brexit süreci hükümet ile muhalefetin 5 gün sürecek müzakereleri bugün başlıyor ve gelişmeler yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir.

AB'de tarafında bugün;

11:45/İtalya/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 49.2
11:45/İtalya/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 49.3
11:50/Fransa/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 55.0
11:50/Fransa/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 54.0
11:55/Almanya/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 53.3
11:55/Almanya/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 52.2
12:00/İngiltere/Yeni Araç Kayıtları (yıllık)/Kasım/Önceki: - % 2.9
12:00/Euro Bölgesi/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 53.1
12:00/Euro Bölgesi/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 52.4
12:30/İngiltere/resmi Rezerv Varlıklarında Değişim/Ekim/Önceki: - 127 milyon dolar
12:30/İngiltere/Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 52.2
12:30/İngiltere/Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 52.1
13:00/Euro Bölgesi/Perakende Satışlar (aylık)/Ekim/Önceki: % 0.0
13:00/Euro Bölgesi/Perakende Satışlar (yıllık)/Ekim/Önceki: + % 0.8
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda geçtiğimiz hafta Türk lirasında değer kazanması bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kuru hafif bir şekilde yukarı doğru dalgalanmaktadır. Buradaki yükseliş Türk lirasının değer kaybetmesinden kaynaklıdır. EUR/TRY kuru önceki kapanışta 6,1142 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 6,1611 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden düne göre değer kaybetti. ABD tarafında tahvil getirilerinin değer kaybetmesi kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ayrıca küresel piyasalarda emtia fiyatlarının bugün düşüş göstermesi kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ons altın 1234 dolar seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte 1235 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 215 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın USDTRY kurunun yükselmesi üzerine bugün değer kazandı.

                                                                                                                                                  

PETROL

Haziran ayından bu yana en büyük iki günlük yükselişini gerçekleştirdikten sonra, OPEC ve ortaklarının üretimi azaltması konusunda şüphelerin ortaya çıkması ile birlikte geri çekildi. Ham petrol fiyatları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın petrol piyasasının yönetimi konusunda işbirliği yapmak için anlaşmaya varması ile birlikte yükselmişti.

Petrol fiyatları; Brent petrol 61 dolarda tutundu. WTI petrol ise 52 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."