Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNE BAŞLARKEN PİYASALAR

06.12.2018 - 09:46:03

DOLAR

Küresel piyasalarda Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Co.'nun CFO'sunun tutuklanmasının ABD – Çin gerginliğini yeniden tutuşturmasının ardından Hong Kong hisseleri, en kötü performans gösterenler arasında yer aldı. FED'in gelecek yıl için faiz artışı konusunda ABD ekonomisinin durağan seviyeye geldiği konusundaki göstergeler ile birlikte ABD tahvil getirileri değer kaybetti. ABD Dolar endeksi 97 bin puanın üzerinde seyretmektedir. ABD dolar endeksi yüzde 97,140 puan seviyelerinde işlem görmektedir. ABD 10 yıllık faizi ciddi düşüş gösterdi. 10 yıllık ABD devlet tahvili faizinin yüzde 2,89 seviyelerinde seyretmektedir. ABD 10 yıllık CDS rakamları ise 24,84 puan seviyelerinde seyretmektedir.

ABD'de tarafında bugün;

18:00/Kanada/Ivey Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 61.8
18:00/ABD/ISM İmalat Dışı Endeksi/Kasım/Beklenti: 59.0/Önceki: 60.3
18:00/ABD/Fabrika Siparişleri/Ekim/Beklenti: - % 2.0/Önceki: + % 0.7
18:00/ABD/Fabrika Siparişleri-Ulaşım Hariç/Ekim/Önceki: + % 0.4
18:00/ABD/Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri/Ekim/Beklenti: - % 2.4/Önceki: - % 4.4
18:00/ABD/Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri-Ulaşım Hariç/Ekim/Beklenti: + % 0.1/Önceki: + % 0.1
18:00/ABD/Sermaye Malları Siparişleri-Savunma Dışı Havacılık Hariç/Ekim/Önceki: % 0.0
18:00/ABD/Sermaye Malları Nakliye-Savunma Dışı Havacılık Hariç/Ekim/Önceki: + % 0.3
20:00/ABD/Hanehalkı Değerinde Net Değişim/3. Çeyrek/Önceki: 2191 milyar dolar
Ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

USD/TRY kuru; düne göre güne artış ile başladı. Küresel piyasada TL aleyhine gelişmeler, TL kuru 5,40 seviyelerine yakın seyretmektedir. Geçtiğimiz hafta ciddi değer kazanan TL bu hafta güne USDTRY kuru yükseliş seyri ile geri vermeye başladı. Yatırımcıların dikkatini TCMB Aralık ayına ilişkin faiz kararına çevrildi. TCMB'nin faiz indirebileceği konusundaki haberler kurun yükselmesine neden olan sebeplerden sayılmaktadır. Piyasada alış ve satış işlemleri ile birlikte 5,3495 seviyelerinde işlem görmektedir. Önceki kapanışta 5,3284 seviyelerine yakın işlem görmektedir. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi fonlama maliyeti yüzde 19,30  den işlem görmektedir. Türkiye sepet kur 5,70 seviyelerinde seyretmektedir. Türkiye 5 yıllık CDS 384 puan seviyelerinde işlem görmektedir.

 

EURO

EUR/USD paritesi Euro'nun küresel piyasalarda gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kaybetmesi üzerine parite 1,14 seviyesinin altında seyretmektedir. EUR/USD paritesinin değer kaybetmesinde doların küresel piyasalarda değer kazanması üzerine düşüş gösterdi. Ancak bugün negatif bir seyir sergilemektedir.

EUR/USD paritesi 1,1345 seviyesinde önceki kapanış yaptı. Piyasa da 1,1336 seviyelerinde işlem görmektedir. Avrupa tarafında İngiltere'nin Brexit süreci hükümet ile muhalefetin 5 gün sürecek müzakereleri devam ediyor ve gelişmeler yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir.

AB'de tarafında bugün;

10:00/Almanya/Fabrika Siparişleri (yıllık)/Ekim/Beklenti: - % 3.1/Gerçekleşen: - % 2.7/Önceki: - % 2.2/Revize: - % 2.6
11:30/Almanya/İnşaat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 49.8
Ekonomik takvimde bu verilerin dışında herhangi bir akışı bulunmamaktadır.

EUR/TRY kurunda geçtiğimiz hafta Türk lirasında değer kazanması bağlı olarak düşüş gösterdi. Yeni güne başlanması ile birlikte kuru hafif bir şekilde yukarı doğru dalgalanmaktadır. Buradaki yükseliş Türk lirasının değer kaybetmesinden kaynaklıdır.  EUR/TRY kuru önceki kapanışta 6,0486 seviyelerinde idi. Piyasanın açılması ile birlikte alıcı ve satıcıların buluşması ile birlikte 6,0765 seviyelerinde işlem görmektedir.

 

ALTIN

Küresel piyasalarda kıymetli maden düne göre yatay seyretmektedir. ABD tarafında tahvil getirilerinin değer kaybetmesi kıymetli maden üzerinde etkili oldu. Ons altın 1234 dolar seviyelerine kadar geriledi. Piyasanın açılması ile birlikte 1235 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Gram altın ise 212 Türk Lirası seviyelerinde işlem görmektedir.

PETROL

Petrol, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın hafta sonu petrol piyasasını yönetmeye yönelik anlaşmayı 2019 yılına uzatma konusunda mutabık kalmasının ardından geçen ayki kayıplarının bir kısmını geri almıştı.

Petrol fiyatları; Brent petrol 60 dolarda tutundu. WTI petrol ise 53 doların üzerinde işlem görmektedir.

 

YASAL UYARI:

"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."