Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

GÜNLÜK PİYASA YORUMU

10.01.2019 - 10:18:30

Usd/TL

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağını ifade etmesi kurda aşağı yönlü harekete neden oldu. ABD tarafında ise dün FOMC üyelerinin açıklamaları sonrasında dolar geriledi. Fed yetkilileri risklerden dolayı beklemek konusunda hem fikir gibi görünmekte. FOMC Toplantı Tutanakları da faiz artışı konusunda acele edilmeyeceğine işaret etmekte. Bu sabah itibariyle 95,103 seviyesinde yer alıyor.

Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBB ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ'ler için kredi paketini açıklayacak. ABD tarafında ise TSİ 20:00'da Powell'ın açıklamaları kurda harekete neden olabilir.

 

Eur/Usd

ABD tarafında FOMC üyelerinin açıklamaları ve uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in ABD'nin borç tavanında sorun olursa kredi notunun sorgulanacağı yönündeki açıklamaları doları geriletirken, pariteyi destekledi. Parite şu an itibariyle 1,1550 seviyesinde yer alıyor. Bugün parite için Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı tutanakları ve TSİ 20:00'de Powell'ın açıklamaları önem arz etmekte.

 

Altın

Ons altın 1295,40 dolar seviyesinde yer alırken, gram altın 227,40 TL seviyesinde yer alıyor. ABD-Çin arasındaki görüşmelere yönelik pozitif beklentiler sarı metalin kayıplarını telafı etmesine neden oldu. Dolar endeksindeki geri çekilme sarı metali destekliyor.

 

Veri Akışı

 

ÜlkeSaatVeriBeklenenBir Önceki
Euro Bölgesi15:30Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması  
ABD16:30İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları225K231K
ABD16:30Mal Ticaret Dengesi (Kas)-75,50B-77,25B
ABD16:35FIMC Üyesi Barkin'in Konuşması  
ABD18:00Yeni Konut Satışları (Aylık)%2,9-%8,9
ABD18:00Yeni Konut Satışları (Aylık)559K544K
ABD20:00Fed Başkanı Powell'ın Konuşmas  
ABD20:40FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması  
ABD21:00Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması  

 

Burada belirtilen bilgiler, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş tarafından, güvenilirliğine ve doğruluğuna inanılan kaynaklardan, okuyucuyu bilgilendirmek amacıyla derlenmiştir. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere dayalı yapılan yorumlar ve tahminler, o tarihteki kanımızı yansıtmaktaysa da bu bilgiler, hiçbir şekilde yatırım danışmanlığı faaliyeti olarak değerlendirilemeyecektir. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. söz konusu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin kullanılmasından doğabilecek zararlardan dolayı, hiçbir sorumluluk kabul etmez. İşbu rapor içerisindeki bilgilere ait telif hakkı kendimize ait olup, üçüncü kişilerce izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz veya kopyalanamaz