Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Ekim Enflasyonu

03.11.2014 - 12:13:40

Ekim'de TÜFE beklentilerin hafif üzerinde arttı...

TÜFE Ekim'de bir önceki aya göre %1,8 olan beklentilerin hafif üzerinde %1,9 artarken yıllık enflasyon Eylül'deki %8,86'dan %8,96'ya çıktı. Çekirdek TÜFE ise aylık bazda %1,6 artarken yıllık enflasyon %9,3'ten %9'a geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre Ekim'de genel TÜFE bir önceki aya göre %0,3 çekirdek enflasyon %0,6 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde enflasyona en yüksek katkı mevsimsel fiyat artışlarının etkili olduğu giyim ve ayakkabı (0,71) grubundan gelirken aylık bazda %2,6 artan gıda ve alkolsüz içecekler grubu genel enflasyona %0,65 katkı yaptı. Ekim başında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamların etkisi ile konut grubundan genel enflasyona %0,48 puanlık katkı geldi.

Ekim'de yurtiçi üretici fiyatları endeksi (Yi-ÜFE) bir önceki aya göre %0,9 artarken yıllık enflasyon %9,8'den %10,1'e yükseldi. İmalat sanayinde ise aylık bazda %0,4 artış olurken yıllık enflasyon %10,4'ten %10,8'e çıktı. İmalat sanayi içerisinde ise ham petrol fiyatlarındaki gerilemeye rağmen elektrik zamları ve TL'deki değer kaybı nedeniyle dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki yüksek oranlı artışın etkili olduğu görülüyor.

Ekim'de enflasyon monentumuna ilişkin göstergeler aşağı yönlü eğilimin sürdüğünü teyit ediyorlar. Ancak finansal piyasalardaki çalkantı ve gıda fiyatlarının yüksek seyri enflasyon beklentilerindeki ve enflasyondaki iyileşmeyi sınırlamaya devam ediyor. TCMB'nin sıkı duruşunu koruduğu bir çerçevede gıda fiyatlarına ek bir şok gelmez ise gelecek yılın ilk yarısında enflasyonda kademeli gerileme görülebilir.