Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

ECB Kararı

06.11.2014 - 17:27:25

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklentiler dahilinde faizleri değiştirmezken ECB Başkanı Mario Draghi ECB Yönetim Kurulu'nun gelişmeleri devamlı surette gözden geçirerek, gerekmesi halinde geleneksel olmayan para politikası araçları da kullanılarak adım atma konusunda fikir birliği içerisinde olduğunu söyledi. Draghi ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki risklerin halen aşağı yönlü olduğunu yineledi. Daha önceki açıklamalardan farklı olarak Draghi, ECB görevlilerinin ve Euro Bölgesi komitelerinin gerekli görülmesi halinde ek tedbirler alabileceğini söyledi.

Bu toplantıda herhangi bir adım atmayan ECB, Draghi'nin bu yeni ifadeleri ile gelecek ayki toplantıda ilave genişlemeci bir program açıklayabileceğine dair beklentileri güçlendiriyor. Ancak bu beklentilerin gerçekleşebilmesi için büyüme ve enflasyon görünümüne dair aşağı yönlü risklerin önümüzdeki bir ayda daha da artmış olması gerektiği söylenebilir.

Toplantı sonrasındaki basın toplantısında Draghi ayrıca, iki yıl sürecek varlık alımları ile ECB'nin bilançosunun 2012 başlarındaki seviyeye kadar genişleyebileceğini söyledi. Bu ifadeyle birlikte ECB'nin varlık alımlarıyla bilançoda 1 trilyon Euro'luk bir genişlemeye gidebileceği teyit ediliyor. Euro/Dolar paritesi Draghi'nin açıklamaları ile açıklamalar öncesinde 1,25 seviyelerinde olan 1,2396 seviyesine kadar geriledi. Draghi'nin konuşması sonrasında ise 1,2440'lara kadar hafif toparlandı.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, ECB'nin 1 trilyon Euro'luk bilanço genişlemesinin önemli bir kısmı Euro/Dolar paritesi tarafından fiyatlandı. 2011-2012 dönemindeki hareket baz alındığında paritede %3 oranında aşağı doğru potansiyel olduğu görülüyor. Ancak bu noktada ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası duruşu önemli bir faktör olabilecektir. Eğer Fed önümüzdeki dönemde para politikasında belirgin bir ayrışmaya neden olabilecek şekilde sıkı duruşa geçerse paritede gelecek yıl için aşağı doğru baskı daha da artabilecektir. Buna karşın, küresel ekonomideki aşağı yönlü riskler ve Dolar'daki güçlenme nedeniyle Fed para politikasında sıkılaştırmayı geciktirirse parite üzerindeki baskı da hafifleyebilir.

ECB Bilançosu ve Parite.JPG