Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Eylül Sanayi Üretimi

10.11.2014 - 11:29:52

Eylül sanayi üretimi ekonomideki üçüncü çeyrekteki toparlanmayı teyit ediyor...

Eylül'de sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %4,1 artarken imalat sanayinde üretim artışı %3,5 seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrek genelinde ise sanayi sektörü büyüme hızı ikinci çeyrekteki %2,6'dan %3,5'e yükseldi.

Takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, yıllık bazda üretim artışı ise Ağustos'taki %5,2'den %2,2'ye yavaşladı. İmalat sanayinde ise büyüme hızı %4,2'den %1,1'e indi. Geniş ekonomik gruplara bakıldığında üretimdeki yavaşlamanın genele yayıldığı görülüyor.

Mevsim ve taksim etkisinden arındırılmış veriler ise sanayi üretiminin Eylül'de bir önceki aya göre %1,7 artarken çeyreklik bazda üretim %1,5 artışa işaret etti. İmalat sanayinde ise ayık bazda %1,9, çeyreklik bazda ise %1,5 büyüme kaydedildi.

Eylül'de sanayi üretimindeki bu toparlanma üçüncü çeyrekte GSYH büyümesinin de toparlanmış olabileceğine işaret ediyor. Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü veriler ise üretim konusunda çelişkili sinyaller vermeye devam ediyor. Dış talebin görece güçlü konumunu sürdürmesi ile imalat sanayi PMI Ekim'de 50,4'ten 51,5'e yükseldi. Öte yandan mevsimsellikten arındırılmış verilere göre imalat sanayinde kapasite kullanım oranı %74 seviyesinde yatay konumunu koruyor.

Eylül Sanayi Üretimi.png