Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

TCMB Faiz Kararı

20.11.2014 - 14:37:08

TCMB faizleri değiştirmeyip sıkı duruşunu da pekiştirdi

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) beklentiler dahilinde faiz oranlarını değiştirmedi. Yüksek gıda fiyatlarının enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiği yinelenirken küresel emtia fiyatlarındaki düşüşün mevcut para politikası duruşu altında enflasyon raporunda belirtilen görünümle uyumlu olarak gelecek yıl enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğü söylendi.

Ayrıca yıl başında alınan makroihtiyati tedbirlerin ve sıkı para politikasının çekirdek enflasyona etkilediğine dikkat çekildi. Anılan önlemlerle kredi büyüme hızının da makul düzeylerde seyrettiği belirtildi.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakın izleneceği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği yinelendi.

TCMB bir önceki toplantı notundan farklı olarak küresel talepteki zayıflamaya karşın iç talepten büyümeye daha fazla katkı gelmeye başladığına dikkat çekti. Ancak tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerle cari dengedeki iyileşmenin desteklendiği belirtildi.

Piyasa genel beklentisi faizlerin değişmeyeceği yönünde olmakla birlikte son günlerde piyasa getirilerindeki geri çekilmeler ve düşmeye devam eden enerji fiyatlarından hareketle TCMB'nin faizlerde sınırlı bir indirime gidebileceği de ihtimal dahilinde görülüyordu. Ancak TCMB, geçen ay olduğu gibi temkinli duruşunu koruyarak faizleri değiştirmezken kredibilitesini güçlendirmeyi sürdürdü. Ayrıca TCMB, mevcut para politikası duruşu altında enflasyon raporunda belirtilen görünümle uyumlu olarak gelecek yıl enflasyonun düşeceğinin öngörüldüğünü söyleyerek sıkı duruşunu pekiştirdi. TCMB'nin bu kararında enflasyon dinamiklerindeki kademeli iyileşmeye rağmen, iç talepteki toparlanmanın, enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında henüz belirgin bir iyileşme kaydedilememiş olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz.

Fiyatlama davranışlarının iyileşmesi, orta vadeli enflasyon beklentilerinin hedefle uyumlu hale gelmesi, enflasyonun belirsizlik aralığı üst bandının (%7) altına inmesi ve küresel koşullar izin vermesi halinde TCMB'nin yeniden faizlerde indirime gitmesi beklenebilir.

-------------------------------------------------------------------------------------

TCMB Borçlanma Oranı: %7,50 (Önceki %7,50)

Bir Hafta Vadeli Repo Faizi: %8,25 (Önceki %8,25)

Piyasa Yapıcı Bankalara Borçlanma İmkanı Faiz Oranı: %10,75 (Önceki %10,75)

Marjinal Fonlama Oranı: %11,25 (Önceki %11,25)

Geç Likidite Borçlanma: %0,00 (Önceki %0,00)

Geç Likidite Borç Verme: %12,75 (Önceki %12,75)

-------------------------------------------------------------------------------------