Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Türkiye Ekim sanayi üretimi

08.12.2014 - 12:22:23

Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre toplam sanayi üretimi %4,4, imalat sanayi ise %4,5 oranında büyüme kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış verilerde Ekim'de yıllık bazda toplam sanayi üretimi büyümesi %4 olan piyasa ortalama tahminlerinin altında kalarak %2,4, imalat sanayi büyümesi ise %2 olarak açıklandı. Ara malı üretimi yıllık bazda Ekim'de %0,9 artarken sermaye malları üretimi %3,6 artış kaydetti. Dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları sırasıyla %4,5 ve %3,3 oranında arttılar.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre Ekim'de bir önceki aya göre toplam sanayi üretimi %1,8, imalat sanayi ise %1,7 azaldı. Aylık bazda Ekim'de ara malları üretimi %0,9, sermaye malları üretimi ise %5,5 daraldı. Dayanıklı tüketim malları üretimi Ekim'de bir önceki aya göre %2,7 azalırken dayanıksız tüketim malları üretimi %0,4 artış kaydetti.

Sektörel olarak bakıldığında ise Ekim'de ulaşım araçları imalatı (%19,2), bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı (%9,5) ile ana metal sanayi (%5,3) üretimlerinde belirgin olarak üretim azalışları görüldü. Aylık bazda Ekim'de %10,7 artan tütün ürünleri, %8,4 artan temel eczacılık ürünleri ve malzemeleri ile %4 artan makine ve ekipmanları imalatı ise toplam sanayi üretimindeki daralmayı sınırladılar.

Ekim'de gerek bayram nedeniyle bazı firmalarda tatilin uzatılması gerekse yüksek seviyedeki jeopolitik riskler nedeniyle aktivitenin kesintiye uğraması gibi faktörler, toplam sanayi üretiminin beklentilerden zayıf gelmesine neden olmuş olabilir. Oysa Ekim ayına ilişkin ihracat ve imalat sanayi PMI gibi öncü veriler sanayi üretiminde daha güçlü bir sonuç elde edilmiş olabileceğine işaret ediyordu. Kasım ayına dair öncü veriler ise çelişkili bir görünüm ortaya koyuyorlar. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 daraldı. İmalat sanayi PMI Kasım'da 51,5'ten 52,2'ye yükselirken kapasite kullanım oranı Ekim'deki %74,1'ten %74'e geriledi. Öncü veriler göz önünde bulundurulduğunda çalışılan gün sayısına göre düzeltilmiş sanayi üretiminde Kasım'da Ekim'dekinin altında bir büyüme kaydedilebilmiş olduğu söylenebilir.

Genel itibarıyla veriler ekonomideki ılımlı büyüme eğilimini teyit ederken haftanın bir diğer önemli verisi Çarşamba günü yayınlanacak üçüncü çeyrek GSYH istatistikleri olacak. Piyasa ortalama beklentisi GSYH yıllık büyüme hızının ikinci çeyrekteki %2,1'den üçüncü çeyrekte %2,8'e sınırlı bir toparlanma gösterdiği yönünde. Gerek ilk üç çeyreğinde sonuçları gerekse son çeyreğe ilişkin öncü veriler ekonominin 2014 yılında %3-3,5 aralığında bir büyüme ile yılı tamamlayabileceğini teyit ediyorlar.

Ekim Sanayi Üretimi.png