Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

TCMB Enflasyon Raporu

31.10.2014 - 14:07:09

TCMB 2014 IV. Enflasyon Raporu'nda (ER) 2014 ve 2015 sonu enflasyon tahminlerini yukarı yönde revize etse de hükümetin Orta Vadeli Planı'nındaki (OVP) seviyelerin altında bıraktı. Daha önce %7,6 olan 2014 sonu enflasyon tahmini orta noktası %8,9 olmak üzere %8,4 ile %9,4 aralığında belirledi. 2015 sonu için ise enflasyon tahminini orta noktası %6,1 olmak üzere %4,6 ile %7,6 aralığında açıkladı. OVP'deki enflasyon tahminleri ise 2014 ve 2015 sonları için sırasıyla %9,4 ve %6,3 idi.

TCMB'nin bu görece iyimser tahmininde küresel emtia fiyatları ve gıda fiyatlarındaki düşüş etkili olduğu görülürken talep koşullarının enflasyonda düşüşü destekleyeceği varsayımı yapılıyor. Para politikasında, getiri eğrisi yataya yakın tutularak sıkı duruşun korunacağı belirtilirken kredi büyüme oranının %15'ler dolayında istikrar kazanacağı beklentisi ifade edildi.

ER tanıtımında konuşan TCMB Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun düşeceğine herkes kani olana kadar getiri eğrisini yatay tutma politikasının devam edeceğini, ancak bunun faiz indirimini dışlamayacağını söyledi. Uzun vadeli faizler düşerse kısa vadeli faizlerin de bu politikaya uyumlu olarak düşebileceğini söyledi. Başçı ayrıca, %2-3 seviyesindeki reel faizlerle enflasyonun düşürülebileceğini söylerken sıkı kredi politikasının buna olanak tanıdığına dikkat çekti.

Genel olarak hükümetin OVP'deki enflasyon tahminlerine kıyasla daha iyimser bir görünüm ortaya koyan TCMB'nin enflasyon görünümünde ek bozulmalar yaşanması durumunda likidite ve para politikalarında sıkılaştırmaya gidebileceği görülüyor. Küresel koşullar elverdiği durumda ve enflasyonda öngörülen patikada düşüş sağlandığı takdirdegelecek yıl ilk yarıda TCMB politika faizinde de indirime gidebilecektir.