Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint

Skip Navigation LinksIcerik-Detay
Home

Eylül Dış Ticaret Dengesi

31.10.2014 - 14:47:00

Dış ticaret açığı Eylül'de beklentilerden düşük geldi...

Öte yandan TÜİK verilerine göre Eylül'de dış ticaret açığı 6,9 milyar Dolar ile 7,4 milyar Dolar seviyesindeki piyasa ortalama tahminlerinin altında geldi. Böylece 12 aylık dış ticaret açığı 86,4 milyar Dolar'dan 85,7 milyar Dolar'a, enerji hariç açık ise 36,3 milyar Dolar'dan 35,8 milyar Dolar'a geriledi.

İhracat TİM verilerinin de işaret ettiği gibi geçen yılın aynı dönemine göre %4,6 artışla 13,7 milyar Dolar olurken ithalat yıllık bazda sadece %0,2 azalarak 20,6 milyar seviyesinde geldi. Altın hariç verilere göre ise ihracat Eylül'de yıllık bazda %6,3 artarken ithalatta daralma %2 seviyesinde gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış veriler ise ihracatta bir önceki aya göre %4,8'lük artış gösterirken ithalat aynı dönemde %1 azaldı.

İhracat yapılan belli başlı pazarlara bakıldığında genele yayılmış bir ivme kaybı dikkat çekiyor. İthalat tarafında ise yatırım malları ithalatındaki zayıflama yenilenirken ara malı ve tüketim malları ithalatındaki ivme kaybının hafiflemeye devam ettiği görülüyor.

Ağustos verileri özellikle ithalatta belirgin bir artış göstererek iç talepte bir toparlanmanın başlıyor olabileceğine işaret etmişti. Ancak Eylül verileri ve son dönemde tüketici güven endekslerindeki gerileme ekonomik aktiviteye ilişkin kırılganlıkların devam ettiğini teyit ediyor. Yılın kalan döneminde enerji fiyatlarındaki düşüşlerle ve iç talepteki zayıf görünümle dış ticaret açığındaki daralmanın devam edeceği beklenebilir. Eylül Dış Ticaret.png